Obvodní soud pro Prahu 10 začal projednávat kauzu ředitelky soukromé Metropolitní univerzity Praha (MUP). Žena prý mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí. Univerzitě údajně způsobila škodu přes 7,5 milionu korun, za což jí hrozí až osm let vězení.

Svou vinu Benešová popřela ve zhruba čtyřhodinové výpovědi. Podle obžaloby nechala Benešová na MUP studovat pět desítek zájemců, kteří nezaplatili stanovené školné. Mezi takovými studenty byla například i Miss World Taťána Kuchařová nebo zaměstnanci pražského magistrátu, jednotlivých městských částí či Úřadu průmyslového vlastnictví.

Benešová se hájí tím, že její škola má pro určité skupiny studentů nastavený systém bezplatného studia - například pro příbuzné všech zaměstnanců a členů statutárních orgánů fakulty či pro lidi z institucí veřejné správy.

Benešová: Podobný systém mají i jiné školy

S pražským magistrátem prý měla univerzita dohodu, že na ní mohou jít každý rok bezplatně studovat tři úředníci. "Magistrát potřeboval doplnit vysokoškolské vzdělání některých svých zaměstnanců," vysvětila ředitelka.

Škole tím prý žádná škoda nevznikla, naopak MUP díky systému údajně vydělala přes 50 milionů korun, protože jí takoví studenti dělali dobrou reklamu, sháněli nové zájemce o studium nebo distribuovali propagační materiály. "Takový systém mají i jiné školy, tak nevím, proč se to v tomto případě kriminalizuje," podotkla Benešová.

Podle obžaloby také ředitelka neoprávněně vyplatila členům dozorčí rady celkem 1,62 milionu korun z prostředků univerzity. Benešová k tomu uvedla, že tito lidé předtím pro školu v jejích počátcích dlouho pracovali zadarmo.

Obžaloba také tvrdí, že Benešová předávala v obálkách s prospekty univerzity úplatky lidem, kteří mohli ovlivnit využívání prostor MUP. V lednu 2008 prý dala 50 tisíc korun úřednici z královéhradeckého krajského úřadu, aby ovlivnila výši ceny pronájmu budovy pro univerzitu.

O měsíc později údajně chtěla celkem 20 tisíci korun uplatit ředitele a jeho zástupce pražské střední školy, jejíž prostory MUP využívala, a to kvůli dodatkům ke smlouvám o nájmu těchto prostor.

"Už si pro peníze nechoďte, volal jsem policii "

Loni pak Benešová údajně předala obálku se 100 tisíci korun radnímu pro Prahu 3 Pavlu Hurdovi. Cílem prý bylo, aby Hurda ovlivnil ostatní členy zastupitelstva ohledně žádosti, kterou MUP podala kvůli odkoupení budovy v tomto pražském obvodu.

Benešová uvedla, že v prvních dvou případech rozhodně neměla důvod dávat úplatek. Když šla za Hurdou s prospekty univerzity, měla prý v kabelce 100 tisíc korun kvůli rodinným problémům, které v té době řešila.

Až později zjistila, že peníze někde "vytrousila". Hurda jí poté zavolal, že si u něj něco nechala, a později jí telefonicky sdělil, ať už k němu nechodí, že si peníze převzala policie.

Podle obžaloby se Benešová provinila i tím, že si nechala rekonstruovat svůj pražský byt a dům v Dobřichovicích na útraty univerzity. Na MUP fakturovala nové rolety a záclony, broušení parket, opravu kožených křesel nebo instalatérské práce v kuchyni a na WC.

Ředitelka se obhajuje tím, že pracovala z domova a potřebovala si upravit domácí kancelář. Správní rada školy o tom prý věděla a dokonce jí nabídla částku do výše zhruba 150 tisíc korun, ze které mohla čerpat peníze na renovaci. "Nemyslela jsem na to, že po právní stránce ta věc není dořešená," řekla.
Za čtyřiašedesátiletou Benešovou se postavila univerzita - soudu sdělila, že ji jednání ženy nijak nepoškodilo. Ředitelka při své pečlivě připravené výpovědi působila v některých okamžicích sebevědomě, jindy byla na pokraji pláče.

Ke každému z bodů obžaloby si přinesla desky nadité poznámkami, smlouvami a dalšími materiály. Soudce Radek Mařík se nedostal ani k tomu, aby ženě položil doplňující otázky. Kvůli rozsáhlosti její výpovědi musel nakonec hlavní líčení odročit na 20. září.