Jihoafrická policie ve čtvrtek nasadila vodní děla a použila gumové projektily proti demonstrantům, kteří zablokovali jednu z hlavních silnic na předměstí Johannesburgu. Vyjednávání odborů s vládou má pokračovat v pátek.

Blokáda byla součástí celostátních protestů, napsala agentura Reuters. Ve školách se ve čtvrtek neučilo, demonstranti zablokovali silnice a přístupy ke dvěma nemocnicím poblíž Johannesburgu.

Policie zasáhla gumovými projektily, když protestující zahradili jednu z hlavních dopravních tepen v johannesburské příměstské čtvrti Soweto. Podle policejní mluvčí nebyl nikdo zraněn. Jak uvedla agentura AP, nejméně jeden člen pořádkových sil byl spatřen, jak ho odvádějí z místa s poraněnou hlavou. Mluvčí odboru učitelů Nomusa Cembiová uvedla, že šest učitelů utrpělo zranění.

Příležitostné násilnosti se odehrávaly také před některými nemocnicemi. Zdravotní sestry rozebraly bránu jedné nemocnice v Johannesburgu a stávkující zdravotníci po celé zemi bránili nestávkujícím kolegům a pacientům při vstupu do zdravotnických zařízení.

Mluvčí zdravotnických úřadů ve východní provincii Mpumalanga sdělil AP, že zemřelo novorozeně, které v sanitce porodila mladá žena při převozu z kliniky údajně opuštěné zdravotnickým personálem do jiné nemocnice. Podle BBC úřady vyšetřují pět úmrtí v noci na čtvrtek v nemocnici východně od Johannesburgu a jejich možnou souvislost s nedostatkem personálu.

Do nemocnic v okolí metropole a v provincii KwaZulu-Natal na východním pobřeží vláda poslala armádní lékaře, kteří mají zastoupit stávkující zdravotníky, uvedla AP. Jak uvedla agentura AFP, zdravotnický personál, policie a pracovníci imigračních středisek ze zákona stávkovat nesmějí.

Státní zaměstnanci protestují od středy. Na rozdíl od jednodenní stávky, kterou odboráři svolali minulý týden, nejsou současné protesty časově omezeny. Podle čtvrteční analýzy Reuters se stávka zřejmě prodlouží do příštího týdne. Dohodu vlády s odbory analytici očekávají do září.

Související