V ostře formulovaném dopise pro právní zástupce těžařské firmy Transocean uvádí, že BP má klíčové informace k objasnění úniku ropy a předchozího výbuchu plošiny, při kterém zahynulo 11 dělníků. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP, která má dokument k dispozici.

BP si od Transoceanu plošinu pronajala, zařízení ale v dubnu vybuchlo a z vrtu začala unikat ropa. Poškozený vrt se podařilo uzavřít v červenci, definitivně umrtven má být v září.

Neochotou předat tyto dokumenty prý BP překazila Transoceanu vyšetřování a zabránila státu, federálním vyšetřovatelům a rodinám zemřelých zjistit, co se v Mexickém zálivu stalo.

Kopie dopisu byly zaslány vládním agenturám a právníkům vyšetřujícím ropnou havárii, napsala AP.

Mluvčí BP Elizabeth Ashfordová řekla, že těžařská společnost dopis prostudovala. Zdůraznila, že informace Transoceanu jsou chybné a zavádějící, zvláště obvinění ze zatajování důkazů. 

Zmocněnec americké vlády pro likvidaci ropné havárie Thad Allen ve čtvrtek oznámil, že poškozený vrt bude definitivně zapečetěn až v září a ne tento měsíc, jak se původně předpokládalo. Práce podle něj začnou po 6. září, kdy se v USA slaví Svátek práce. Inženýři BP totiž podle Reuters chtějí vyměnit vadnou tlakovou pojistku. Jde o systém ventilů, které mají zabránit nekontrolovanému úniku ropy během hloubení vrtu. Zařízení si musí poradit s extrémním tlakem.

BP hloubí odlehčovací vrt, kterým chce spodem na místo havárie hnát speciální bahno s cementem. Tato "zátka" definitivně zneškodní vrt, který byl již na začátku srpna zabetonován. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají.

Vyšetřování katastrofy, při níž ropa téměř tři měsíce volně proudila do moře, zatím odhalilo, že poplašné zařízení pro varování před hrozícím výbuchem na těžební plošině bylo před neštěstím úmyslně vypnuto. Stephen Bertone, bývalý vrchní inženýr Deepwater Horizon úřadům také řekl, že po dlouhou dobu byla zanedbávána údržba plošiny.

Související