Ve čtvrtek odletělo 90 Romů a dalších 130 bylo z letiště Charlese de Gaulla posláno zpátky do Rumunska v pátek. Je to už druhá skupina, která na příkaz vlády nedobrovolně opuští Francii. A v nejbližší době by je mělo následovat dalších asi 500 osob.

"Neúčinná a pokrytecká", tak o politice bourání nelegálních kempů a navracení jejich obyvatel do Rumunska a Bulharska mluví rumunská média. Navíc připomínají také určitou souvislost mezi tímto radikálním krokem a nadcházejícími volbami, které proběhnou v roce 2012.

Zbavení se přistěhovalců podle nich nahrává v současnosti stále méně oblíbené politice Nicolase Sarkozyho.

Podle francouzského prezidenta jsou totiž podobné osady "pouhou líhní kriminality, prostituce a nelegálního obchodu".

Ten nechal během posledního týdne zlikvidovat přes padesát nelegálních romských "kempů". Jedni z vystěhovaných kočovníků poté jako odpověď zvolili blokádu hlavního tahu přes řeku Garonne ve městě Bordeaux.

Podle vládních úředníků každý vypovězený dospělý Rom dostal "humanitární pomoc k návratu" ve výši 300 eur (asi 7500 korun) a každé dítě sto eur (přibližně 2500 korun).

Odsun Romů z Francie pobouřil řadu mezinárodních organizací hájící lidská práva. Ty v zápětí podpořil i výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace. Francouzská vláda ale podobná nařčení odmítá a hájí se tím, že tyto osoby jsou v zemi bez příslušného povolení. 

Související