Zpěvák Wyclef Jean se nemůže v listopadových volbách ucházet o post prezidenta na rodném Haiti. Haitská volební komise pozdě v pátek místního času rozhodla, že Jean nesplňuje několik zákonných požadavků, uvedla v sobotu agentura Reuters. Tato chudá ostrovní republika byla vážně poničena lednovým zemětřesením, během kterého zahynulo víc než čtvrt milionu lidí.

Sedmatřicetiletý Jean, který je na zbídačeném Haiti značně populární, tak byl vyškrtnut ze seznamu uchazečů o úřad hlavy států. Jako kandidát se zaregistroval na začátku srpna.

"S těžkým srdcem musím sdělit, že volební komise na Haiti mě vyřadila z boje o prezidenta této země. Ačkoli s rozhodnutím nesouhlasím, přijímám konečný verdikt komise s respektem," oznámil v prohlášení Jean. Zpěvák také vyzval své příznivce, aby učinili to samé jako on.

Volební komise oznámila, že spolu s Jeanem vyškrtla dalších 14 uchazečů a že přijala 19 kandidátů. Oprávněnost jeho kandidatury byla zpochybňována, protože v zemi před volbami soustavně nežil pět let. Jean podle AP prohlašoval, že podmínku soustavného pobytu nemůže splnit, když od roku 2007 působí jako haitský velvyslanec na volné noze.

Dosavadní prezident René Préval se o třetí prezidentský mandát ucházet nemůže.

Jean se narodil nedaleko haitské metropole Port-au-Prince, ale vyrostl v New Yorku. Na trojnásobného držitele hudebních cen Grammy Gramy a bývalého zpěváka kapely Fugees pohlíželi na Haiti, kde je polovina obyvatel mladších jednadvaceti let, jako na přicházející naději a inspiraci.

"Celý svět se na nás dnes dívá, já reprezentuji všechny Haiťany," vzkázal na začátku srpna při odevzdání své přihlášky do voleb Wyclef Jean všem lidem za potlesku svých přihlížejících stoupenců. "Budeme společně žít, společně pracovat, abychom změnili Haiti, otevřeli více škol," pokračoval zpěvák. Zároveň také vyzval všechny mladé lidi, aby k volbám opravdu přišli.  

Haiti získalo nezávislost na Francii v roce 1804 po povstání otroků. Pověst místních politiků je ale v troskách po desetiletích korupce, násilí, intrik a paktování se s minulými vojenskými diktaturami.


VIDEO: Ukázka písně Delilah z nově připravovaného alba Wyclefa Jeana Haitian Experience (Zkušenost z Haiti).

 

Související