Když si šel sedmnáctiletý Moiz Butt se svým o dva roky mladším bratrem po snídani a pravidelné modlitbě zahrát kriket, ještě nevěděl, co je čeká. V blízkosti hřiště totiž došlo k ozbrojené krádeži a dva mladíci s taškou se tak stali snadným "terčem".

Vše se seběhlo hrozně rychle. Několik mužů se vrhlo na nic netušící chlapce a dřevěnými holemi je ubili k smrti. Jejich těla následně pověsili za nohy pro výstrahu všem dalším "zločincům". A jak dokazuje jedno z mnoha videií natáčených na mobilní telefony, všechno po celou dobu sledoval dav několika desítek lidí, včetně policistů. Po zveřejnění začaly stovky obyvatel demonstrovat proti bezdůvodnému násilí a dožadovaly se spravedlnosti.

"Tento incident je hluboce odsouzeníhodný. Zvláště když se stal v přítomnosti strážníků," reagoval na protesty Tariq Saleem, policejní šéf z provincie Pandžábí. Vláda celý případ prošetřuje jako dvě samostatné vraždy. "A všichni obvinění, včetně policie, budou zatčeni," dodal po návštěvě rodiny chlapců.

Pozůstalé navštívil také tamější ministr vnitra Rehman Malik, který prostřednictvím médií požádal všechny občany o pomoc při vyšetřování. Policie prý již zatkla deset podezřelých, z toho čtyři strážníky. Na videu jsou totiž tváře útočníků i přihlížejících jasně vidět.

Podle Malika je nejvíce smutné a zároveň trestuhodné, že nikdo z davu se nepokusil vrahy zastavit. Alespoň policie prý měla vystřelit do vzduchu pár ran, aby lidi rozptýlila.

"Tohle je ten druh případu, který by si žádná civilizovaná země nemohla dovolit," řekl Malik. "Pákistán chce potrestat všechny, kdo se do toho zapojili. A budeme požadovat, aby byli oběšeni na místě, kde zavraždili ty dva bratry," dodal.

Jak prohlásil vládní úředník Mujahid Sherdil, dostupné důkazy zatím dokazují nevinu obou bratrů. Starší se dokonce pyšnil čestným titulem "Háfiz" označující osobu, která se naučila a ovládá zpaměti celý korán. Takový člověk si podle Muslimů osvojil slovo Boží a náleží mu patřičná úcta.

Mnozí místní komentátoři vražedný čin označují za zoufalství lidí, které pramení z tragických povodní v Pákistánu. Vláda se podle nich totiž nedokázala s kritickou situací lidí vyrovnat dostatečně rychle a efektivně.