Mezinárodní fotbalová federace FIFA oznámila, že se nebude dál zabývat údajným trestáním severokorejských fotbalistů a trenéra za propadák při mistrovství světa. Národní svaz FIFA ujistil, že nebyly uvaleny na účastníky MS žádné sankce a zprávy asijských médií byly nepravdivé.

FIFA se začala případem zabývat poté, co rozhlasová stanice Radio Free Asia uvedla, že fotbalisté KLDR stáli šest hodin před předními politiky, sportovci a studenty, kteří se střídali v jejich kritizování. Kouč Kim Čong-hun měl být za trest vyloučen ze strany a poslán pracovat na stavbu. "Svaz nás ujistil, že hlavní kouč pan Kim Čong-hun a všichni členové národního týmu dál normálně trénují," stojí v prohlášení FIFA.

Vrcholný fotbalový orgán dále uvedl, že také volba šéfa severokorejského svazu probíhala podle řádů a nemělo na ní vliv neúspěšné vystoupení na světovém šampionátu. Korejcům tak nehrozí žádné sankce za nepřípustné vměšování politiků do chodu fotbalového svazu.

Fotbalisté KLDR hráli na MS poprvé po 44 letech. V Jihoafrické republice prohráli všechny tři zápasy v základní skupině s Brazílií (1:2), Portugalskem (0:7) i Pobřežím slonoviny (0:3).

Související