Francie pokračuje v boji s ilegálně přistěhovanými Romy. Ve středu vyzvala Evropskou komisi k tlaku na Rumunsko, aby zastavilo odliv svých Romů. Upozornila, že by mohla blokovat jeho vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol, pokud migraci nezabrzdí.

Do Paříže přijeli rumunský státní tajemník Valentin Mocanu, který je pověřen problematikou Romů, a státní tajemník Dan Valentin Fatuloiu, pověřený veřejnou bezpečností. Prezident Nicolas Sarkozy a jeho vláda obhajovali repatriaci stovek Romů z posledních týdnů a zdůraznili, že jejich masová emigrace z Rumunska se stala evropským problémem.

Francouzský premiér François Fillon napsal předsedovi Evropské komise Josému Barrosovi a požádal ho, aby učinil kroky k tomu, aby čtyři miliardy eur (100 miliard korun), které Evropská unie ze svých fondů Rumunsku ročně poskytuje, byly používány pro řešení romské otázky.

"Francie nemá justiční prostředky k tomu, aby rumunskou vládu donutila vynakládat finance z těchto fondů na bydlení a vzdělávání obyvatelstva," řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche pro rozhlas Europe 1. "Ale Evropská unie (tak) může (činit), a proto premiér dnes napsal panu Barrosovi," dodal.


Od konce července, kdy francouzská vláda pravého středu oznámila, že zlikviduje stovky nelegálních romských táborů v rámci boje proti trestné činnosti, bylo ze země deportováno více než 600 Romů, většinou do Rumunska.

Deportace Romů jsou pranýřovány jako snaha posílit klesající Sarkozyho popularitu před volbami v roce 2012 a odvést pozornost od nepopulárních plánů na zvýšení důchodového věku a omezování státních výdajů.

Zdá se však, že Sarkozyho strategie na domácí půdě selhala. Deportace Romů kritizovala francouzská pravice i socialistická opozice a dokonce i katolická církev. Členové vlády se ocitli v defenzívě.

Lellouche řekl, že věří, že rozhovory s rumunskými státními tajemníky budou začátkem změny v postoji Bukurešti.

"Rumunská vláda to musí považovat za národní prioritu, a pokud se tak nestane, mohou se stát některé věci, zejména pokud jde o vstup Rumunska do Schengenu," řekl.

Rumunsko a Bulharsko, které jsou členy Evropské unie od roku 2007, se chtějí připojit k schengenskému prostoru, tvořenému 25 zeměmi, mezi nimiž lidé mohou volně překračovat vnitřní hranice. Přistoupit by k němu měly příští rok.


Francie, která uvádí, že loni deportovala 10.000 Romů, prohlašuje, že postupuje v souladu s předpisy EU, když repatriuje Romy, kteří jsou ve Francii více než tři měsíce bez práce. Také tvrdí, že většinou jde o dobrovolné repatriace.

Romům, kteří souhlasí s odchodem z Francie, je poskytnuta částka 300 eur (7500 Kč) pro dospělou osobu a 100 eur (2500 Kč) pro dítě, ale mnozí z nich pak tvrdí, že byli k odchodu přinucení, a ihned se vrací do Francie znovu.

Francouzská vláda uvedla, že příští měsíc budou zavedeny biometrické testy, které mají zabránit Romům v tom, aby inkasovali peníze podruhé.

Související