Japonsko jako jedno z mála demokratických zemí, v nichž nadále platí trest smrti, předvedlo v pátek sdělovacím prostředkům popravčí komoru určenou k oběšení odsouzenců. Návštěvu iniciovala ministryně spravedlnosti Keiko Čibaová, která patří mezi odpůrce trestu smrti.

Před popravou může odsouzenec ještě rozjímat v přilehlé modlitebně, v níž je umístěna pozlacená socha Buddhy. Novináři byli na půl hodiny odvedeni do prosté místnosti bez oken. Uprostřed je propadliště ohraničené červenou barvou, které je aktivováno jednou ze tří páček. Za každou tahá jeden popravčí, aniž ví, která je ta pravá.

Na popravu se čeká i několik let

V Japonsku nyní čeká v celách smrti na popravu 107 odsouzenců. Naposledy byli dva popraveni koncem července. Spolu s USA je Japonsko jedinou Západem označovanou demokratickou zemí, která popravy nadále povoluje. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění s trestem smrti souhlasí 85 procent Japonců.

Evropská unie a mezinárodní organizace hájící lidská práva za to USA i Japonsko kritizují a za obzvlášť nelidské označují to, že odsouzenci čekají na svou popravu dlouhou dobu, třeba i několik let. Mnohé vězně to prý dohání k šílenství. Zastánci trestu smrti se slitováním nesouhlasí s poukazem na to, že oběti těchto pachatelů vesměs ošklivých vražd naději na soucit neměly. 

Tokijská vláda proto také kvůli vysoké podpoře veřejnosti o zrušení trestu neuvažuje. Přitom při nástupu k moci v září loňského roku slíbila, že bude podporovat širokou debatu o tomto tématu na celostátní úrovni. Porážka vládní Demokratické strany Japonska v nedávných senátních volbách ale otázku patrně odsunula na neurčito. Podle některých zdrojů je také pravděpodobné, že si Čibaová své křeslo neudrží a že bude vystřídána zastáncem trestu smrti.