Několikadenní návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-ila na severovýchodě Číny v neděli pravděpodobně dospěla k závěru. Podle dostupných informací se v doprovodu nejmladšího syna Kim Čong-una, který je označován za jeho pravděpodobného nástupce, pomalu opět přesouvá k severokorejské hranici.

Po sobotním setkání s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem měl v neděli Kim na programu návštěvu tří měst a autonomního okresu s korejskými obyvateli na čínské straně hranic. Oficiální čínské a severokorejské zdroje o Kimově cestě mlčí - zpravidla o takovéto události informují až po Kimově bezpečném návratu do vlasti.

Návštěva se koná v době, kdy se podle jihokorejské agentury Jonhap množí spekulace o nástupci severokorejského diktátora, který v roce 2008 přežil mozkovou mrtvici. Podle agentury AP vůdce KLDR patrně přijel do Číny žádat o diplomatickou a finanční pomoc ohledně nástupnictví.

Kimův syn bude asi vládnout od příštího roku

Počátkem září se má v Pchjongjangu konat podle agentury Reuters nejvýznamnější sjezd vládnoucí Korejské strany práce za posledních 30 let. Na něm by mohla nastat velká obměna vedoucích kádrů včetně uvedení Kimova syna do významné funkce, která by ho předurčovala k faktickému následnictví po churavějícím diktátorovi.

Podle jihokorejského pozorovatele Jang Mu-čina pravděpodobně otec a syn začnou vládnout od příštího roku společně. Do té doby bude Kim Čong-un zastávat nějakou důležitou, byť navenek "neviditelnou" funkci. Někteří experti se přitom domnívají, že po smrti Kim Čong-ila bude jeho syn spíš jen zástupnou ikonou pro společnou vládu určité mocenské kliky.

Přípravy na sjezd se konají v době, kdy nedávné ničivé záplavy na severozápadě KLDR dále zhoršily situaci v již beztak zbídačelé komunistické zemi.

Související