Indonéská sopka Sinabung na ostrově Sumatra vychrlila v noci na pondělí opět sloup popela, který dosahoval výšky až 2000 metrů. Z okolí vulkánu pokračovala evakuace místních obyvatel. Vyhledat nouzové ubytování na 16 shromažďovacích místech muselo už 30.000 osob.

 

Vulkán vysoký 2460 metrů se po více než čtyřsetleté pauze probudil opět v pátek. První erupce nastala v neděli, kdy se vytvořil sloup popela a jedovatých plynů vysoký 1500 metrů. Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým a řada lidí měla dýchací potíže.

Pondělní erupce, která začala kolem 6:30 místního času (1:30 SELČ), trvala podle CNN více než šest hodin a byla podle expertů mohutnější než ta nedělní. Úřady zaregistrovaly po dnešním výbuchu sopky dvě úmrtí. "Zemřeli na srdeční infarkt a dýchací potíže," sdělil Priyadi Kardono z národní agentury pro zvládání přírodních katastrof.

Kvůli přítomnosti vulkanického popela v ovzduší musely být odloženy nebo přesměrovány místní lety některých malých letadel, provoz velkých letounů ale ovlivněn nebyl, protože se pohybují ve vyšších výškách, uvedlo indonéské ministerstvo dopravy. Úřady se nicméně obávají, že pokud bude činnost sopky pokračovat, zasáhne veškerou leteckou dopravu v oblasti, včetně Singapuru a Malajsie.

Otřesy půdy způsobené erupcí vyděsily obyvatele mnohých okolních vesnic a některé z nich zachvátila panika. Po erupci se ze sopky začala řinout žhavá láva, která byla viditelná až na vzdálenost deseti kilometrů.

"Problém je, že nevíme, co máme čekat," řekl agentuře AP indonéský vulkanolog Surono. "Nevíme, co způsobilo výbuch, jak dlouho to bude pokračovat a zda bychom měli očekávat pyroklastické proudy," podotkl. Jde o směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, které zavalí okolí a ničí vše živé. Podobně byly například zničeny Pompeje v roce 79.

Úřady poslaly do oblasti pokrývky, stany a další nezbytný materiál pro táboření lidí a také 17.000 plynových masek.

 

V Indonésii je řada aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy tam vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.