Ropná společnost BP v pondělí začíná odstraňovat kryt nad vrtem v Mexickém zálivu, který zabraňoval ropě v úniku do moře. Je to první krok k nahrazení vadného ventilu novým, fungujícím. Ventil je třeba vyměnit předtím, než odborníci trvale zabetonují vrt pomocí odlehčovací šachty, uvedl zpravodajský server CNN.

BP umístila kryt na dno moře v červenci. Zařízení však nebylo v zadržení suroviny úspěšné. Počátkem srpna se podařilo do vrtu shora napumpovat cement a vytvořit v něm "zátku", která brání dalšímu vytékání suroviny z těžební šachty.

Americké úřady chtějí ropné ložisko zabezpečit ještě pomocí odlehčovacího vrtu, který se na vadnou šachtu napojí pod mořským dnem a umožní zabetonovat také spodní část vrtu. Odlehčovací šachta navíc odlehčí tlak, který ropné ložisko vyvíjí na "zátku" v původním vrtu.

Před propojením vadného a odlehčovacího vrtu, musejí odborníci nahradit původní netěsnící ventil novým. Kvůli tomu je nutné sundat z vrtu kryt. Vládní zmocněnec pro řešení ekologické katastrofy v Mexickém zálivu Thad Allen řekl, že výměna ventilu a následné zabetonování vrtů bude trvat několik dní. Práce by ale podle něj mohlo zkomplikovat počasí, jak už se to několikrát stalo.

Z vrtu provozovaného BP vyteklo od dubna do července asi pět milionů barelů (800 milionů litrů) ropy. Nejhorší civilní ropnou katastrofu v dějinách rozpoutal výbuch těžební plošiny nad vrtem.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru