Ještě teď se klepu, říká otec malého dítěte, které bylo zasaženo

Masová poprava za bílého dne zanechala sousedy vyvražděné romské rodiny v šoku. Romské spoluobčany znali jako hlučné a věčně bez práce, ale nechtějí uvěřit, že by mohli někomu vadit natolik, aby střílel.

"Chodila jsem tam alespoň jednou do týdne a vždy jsem je tam viděla sedět před vchodem, zřejmě byli nezaměstnaní, bez stálého příjmu. Zdáli se mi neškodní, všechny nás překvapilo, že by měli prodávat drogy," říká Barbora, která má v činžáku rodinu. V bytě přesně pod místem činu bydlí její sestra. "Volala mi, že střelba pravděpodobně udělala díry do radiátoru a spolu s vodou k ní shora protéká krev."

Motiv drog nakonec policie vyloučila - skutečný důvod nejmasovější nemafiánské vraždy v dějinách slovenské kriminalistiky zůstává zatím neznámý.

Rodinu, která se skládala z důchodkyně, jejího syna a dcer a jejich druhů znala celá čtvrť. "Sedávali, popíjeli víno. Když se hádali, celá Děvínská byla vzhůru nohama, ošklivě si nadávali," říká paní Darina ze vchodu. Prakticky každý den za nimi chodili nějací další lidé, asi z rodiny a vysedávali s nimi, dodává jeden ze sousedů, který nechtěl být jmenován.

Stará paní podle sousedů pobírala důchod, zbytek rodiny žebral před bytovkami v okolí. "Byli to takoví povaleči, nezaměstnaní, ale nemyslím si, že by někomu povolily nervy a zabíjel by. Problémoví určitě nebyli," dodal soused, který také chtěl zůstat v anonymitě.

Střelba vraždícího maniaka v bytě ve třetím patře a v ulici před paneláky a následný zásah policistů vyvolaly na sídlišti obrovský rozruch. "Bylo to tady strašné, divoký západ. Jsem doma s malou vnučkou, bála se tolik, že ze strachu křičela," říká svědkyně střelby.

Obec lidi vyzývala, aby nevycházeli. Mnohým to možná zachránilo život až na jednu ženu, kterou zasáhla divoká palba šíleného vraha do oken a balkónů.

Střelba trvala tři čtvrtě hodiny

"Byli jsme zavřeni celý den, vyšla jsem na balkon, ale když křičeli, abychom nevycházeli, rychle jsme zavřeli," říká paní z jedenáctého patra.

Jen o patro níže dostal zásah mladý muž. "Byl jsem doma, všechno jsem slyšel. Střelba trvala asi tři čtvrtě hodiny, možná hodinu, "říká Pavel, obyvatel vchodu, odkud pachatel po vraždě utekl.

Stres zažili i obyvatelé, kteří v době útoku nebyli doma. Mnozí se po telefonátech od známých a sousedů vydali domů. Přes policejní uzávěry se však nedostali.

"Jsem nemocná žena, důchodkyně, ale i tak jsem musela čekat od jedenácté do půl třetí, než mě pustili do bytu," říká jedna obyvatelka. "Je to nepříjemné, mám doma spoustu práce," dodává soused Jozef.

Vrah býval dost agresivní, tvrdí o něm sousedé

Prošedivělý padesátník s protihlukovými sluchátky na uších, který se potuluje po sídlišti a ze samopalu pálí na všechno, co se pohne. Tak popsalo masového vraha sedm svědků krvavé tragédie z bratislavské čtvrti.

"Nebyl zdrogovaný ani opilý," tvrdí vychovatelka mateřské školy. Pachatel podle ní klidně kráčel mezi paneláky se zbraní v ruce. Policie zatím identitu pachatele nezveřejnila. "K osobě pachatele se zatím nebudeme vyjadřovat, děláme operativně prověrky," prohlásil policejní prezident Jaroslav Spišiak.

Podle informací sousedů bydlel na patře nad vyvražděnou romskou rodinou muž s nepřátelskou povahou a chováním vůči Romům i ostatním obyvatelům paneláku. "Dost často jsem ho potkávala, je to dost agresivní člověk," říká sousedka, která nechtěla být jmenována.

Vrah byl údajně vysloužilý voják. Původ v ozbrojených silách naznačuje i držení automatické zbraně a praxe v jejím používání.

Související