Osmačtyřicetiletý útočník, který v pondělí v bratislavské čtvrti Devínská Nová Ves zabil sedm lidí a sám se zastřelil, měl samopal i další zbraně v držení legálně. S odvoláním na policejní zprávu o tom informovaly slovenské servery. Státní agentura TASR zároveň potvrdila, že jedním ze zraněných byl občan České republiky.

Slovenské weby identifikovaly rodinu, která se stala obětí zběsilého střelce. Podle Sme.sk jde o romskou rodinu Putíkových, která neměla v okolí dobrou pověst. Podle televize Markíza vyvolala rodina nedávno v blízkém okolí konflikt, při kterém musela zakročit zásahová policejní jednotka.

Rodinu, která se skládala z důchodkyně, jejího syna a dcer a jejich druhů znala celá čtvrť. "Sedávali, popíjeli víno. Když se hádali, celá Děvínská byla vzhůru nohama, ošklivě si nadávali," říká paní Darina z vchodu. Prakticky každý den za nimi chodili nějací další lidé, asi z rodiny a vysedávali s nimi, dodává jeden ze sousedů, který nechtěl být jmenován.


Stará paní podle sousedů pobírala důchod, zbytek rodiny žebral před bytovkami v okolí. "Byli to takoví povaleči, nezaměstnaní, ale nemyslím si, že by někomu povolily nervy a zabíjel by. Problémoví určitě nebyli," dodal soused, který také chtěl zůstat v anonymitě.

 

Mezi zastřelenými přímo v bytě byly čtyři ženy a jeden muž, další člen rodiny byl usmrcen, když vcházel do domu. Náhodně byla zastřelena dvaapadesátiletá žena, který vyšla v okamžiku divoké střelby na balkon.

Vrah, bývalý voják s pověstí podivínského samotáře, po usmrcení Putíkových vyšel z domu a bezhlavou palbou na ulici zranil další lidi. Na některé mířil, ale nevystřelil, s jinými prý dokonce hovořil. Když ho obklíčila policie, střelil se do hlavy.

Podle příbuzných obětí je motiv vražd rasový. "Neměl rád černé. Pořád proti nám něco měl," řekla o útočníkovi jedna z příbuzných. Policie ale zatím tuto verzi nepotvrdila.

Na místě masakru se až do noci scházeli bratislavští občané a na památku obětí zapalovali na ulici svíčky.

Související