Projevy odmítání současného liberálně-konzervativního politického vedení země zastínily oslavy 30. výročí založení polského odborového hnutí Solidarita. Ty v úterý vyvrcholily v Gdaňsku, kolébce Solidarity.

Zakladatel hnutí a porevoluční prezident Lech Walesa shodou okolností ve stejný den prohrál soudní spor s novinářem, který ho nařkl z donášení pro komunistickou státní bezpečnost.

Vypískali premiéra i prezidenta

Současné vedení Solidarity se ostře postavilo proti neoliberálnímu proudu, jenž představuje nynější polský premiér Donald Tusk nebo prezident Bronislaw Komorowski, kteří také vzešli ze Solidarity.

Ti to pocítili v pondělí večer na slavnostním sjezdu odborového hnutí v Gdyni, kde je delegáti vypískali. Solidarita vládě vytýká neoliberální hospodářskou politiku, která prý měla za důsledek odbourání pracovních míst a zavírání loděnic.

Naopak hlasitě delegáti tleskali vůdci národně-konzervativní opozice Jaroslawu Kaczyńskému. Solidarita také letos v létě Kaczyńského podporovala v jeho souboji Komorowským o prezidentský post.

Blamáž a "hodina nenávisti"

Mnozí spoluorganizátoři stávek v polských loděnicích z roku 1980 dnes označili pondělní události za blamáž. Maršálek Senátu Bogdan Borusewicz řekl, že v Gdyni prožil "hodinu nenávisti". V srpnu 1980 Borusewicz patřil vedle Walesy k úzkému kruhu kritiků režimu. Jak má mít svět k Solidaritě úctu, když si Poláci sami neváží své minulosti, komentoval dnes Tusk pondělní incident.

V úterní poledne se u gdaňské loděnice při příležitosti výročí uskutečnila mše před památníkem padlým pracovníkům loděnice. Arcibiskup Slawoj Leszek Glódź vyzval odboráře i politiky k překonání konfliktů z minulosti. Podle agentury PAP se mše zúčastnily tři tisíce lidí.

V létě před 30 lety propukla podél polského pobřeží Baltského moře vlna stávek, která vedla k založení prvního nezávislého odborového hnutí, což předznamenalo rozklad komunistického režimu. Právě 31. srpna 1980 podepsali zástupci dělníků a vlády příslušnou dohodu.

Walesa dal sbohem před čtyřmi lety

Někdejší vůdce Solidarity a porevoluční polský prezident Lech Walesa se většiny letošních oslav jubilea demonstrativně nezúčastnil. Současnému odborovému hnutí, jehož řady opustil před čtyřmi lety, vytýká, že se vměšuje do mocenského boje.

Dnes večer bylo v Gdaňsku na programu veřejné představení, jehož autorem je americký divadelní režisér Robert Wilson. Mezi hosty byli očekáváni Walesa, Komorowski, Tusk i Borusewicz.

Šestašedesátiletý Walesa shodou okolností právě v úterý prohrál spor kvůli údajné pomluvě s bývalým spoluorganizátorem stávek, novinářem Krzysztofem Wyszkowským, jenž někdejšího předáka před pěti lety v televizním přenosu nařkl ze spolupráce se státní bezpečností. Gdaňský soud se přiklonil na stranu žalovaného, neboť právo novináře na svobodu vyjadřování prý má větší váhu a Wyszkowski nepoškodil osobnostní práva Walesy.

Související