Vladimir Putin se ve své funkci rozhodně nenudí a dovede si ji ozvláštnit. Ukázala to i jeho cesta na Dálný východ. Poté, co pomáhal oceánologům na Kamčatce studovat velryby na nafukovacím člunu, zvolil přeci jen tradičnější dopravní prostředek.

Rozhodl se projet nedávno otevřenou automobilovou trasu Chabarovsk – Čita, prohlédnout si její stav a při té příležitosti také propagovat domácí automobilový průmysl. Jel totiž kanárkově žlutou Ladou Kalinou Sport, výrobkem automobilové továrny v Toljatti v samarské oblasti.

Během čtyřdenní cesty, kdy za volantem urazil 2165 kilometrů, se setkával s místními obyvateli a dal několik dlouhých rozhovorů ruským novinářům.

Novinářů s ním do Čity ostatně cestoval celý autobus, takže televizní diváci měli večer ve zprávách dokonalý přehled o tom, co ruský premiér přes den dělal.

Podle ruských politologů poslední extravagantní cesty Vladimira Putina mají za cíl ukázat lidem, že ruský premiér stále řídí zemi pevnou rukou. Do určité míry je to i obdoba staré hry na "hodného cara a zlé bojary".

V Petropavlovsku-Kamčatském například Putin navštívil ubytovnu v dezolátním stavu a na místě vynadal gubernátorovi. "Okamžitě jim postavte nové byty, takhle lidé žít nemohou. Peněz na to dostáváte dost," přikázal mu.

Velká cesta Vladimira Putina aneb taková malá předvolební akce - FOTOGALERIE ZDE

Putin tentokrát za polárním kruhem jako ekolog na stopě velryb - FOTOGALERIE ZDE

Vladimir Putin se opět vydal na cestu. Tentokrát ale nezvolil člun, ani koně, ale auto - VIDEO ZDE

Ptal se ho na to i dopisovatel deníku Komsomolskaja pravda, který mu popisoval, že před jeho příjezdem místní úřady natírají ploty, čistí ulice a podobně. "Znamená to, že se bojí. A to je dobře," řekl ruský premiér. Podobnou tvrdost projevil i na dotaz ohledně zatýkání na demontracích opozice. "To je normální. Když nemáš povolení od na demostraci, tak dostaneš klackem po kebuli," cituje premiéra deník Kommersant.

"Prezidentský post mě zajímá, ale není to fetiš"

Deník Nězavisimaja gazeta spekuluje, že Putinovy fotogenické cesty a nedávné Medveděvovy iniciativy v boji proti korupci a reformu policie jsou příznakem počínající předvolební kampaně před koncem prvního Medveděvova funkčního období v roce 2012. Vladimir Putin v rozhovoru pro Kommersant prohásil, že ho otázka roku 2012 "zajímá, nedělá ale z ní fetiš."

Zopakoval, že si s Dmitrijem Medveděvem sednou a domluví se, kdo z nich bude kandidovat na prezidenta. "To je normální světová praxe. V USA také prezident doporučuje voličům svého nástupce," řekl Putin.

Kolona ruského premiéra, čítající několik desítek vozidel, dorazila do Čity za čtyři dny a vysmívaná Lada Kalina vydržela celou cestu. Organizátoři ale nenechali nic náhodě. Co televizní diváci neviděli, bylo to, že žluté Kaliny jely v koloně celkem tři, jedna pro jistotu na korbě nákladního vozu.

Ta "pravá" bude po návratu z Dálného Východu umístěna ve firemním muzeu. Podepsaná samotným Vladimirem Putinem.

Obrazem: Velká cesta Vladimira Putina aneb taková malá předvolební akce přejít do fotogalerie

Související