V okolí ruského města Toljatti, kde sídlí i finančními problémy zmítaný AvtoVAZ - výrobce vozů Lada, vypukl v noci na pátek rozsáhlý lesní požár. Způsobil ho silný vítr, který vyvrátil sloupy dálkového elektrického vedení, od nichž se vzňal les. Hoří dolní i vrchní patra lesa.

Hasičům se už podařilo jeho centrum lokalizovat, plameny však mezitím zasáhly přes 200 hektarů území, a úřady musely vyhlásit výjimečný stav. Na pět hodin musela být uzavřena i hlavní silnice, spojující oblast s Moskvou.

Nová vlna požárů způsobená čtvrtečním silným uragánem sužuje i další části Povolží. Vyžádala si už pět obětí, největší škody jsou hlášeny z Volgogradské, Saratovské a Samarské oblasti, kde živel zničil kolem 550 domů a tisíc lidí bylo evakuováno.

Denní teploty v oblasti dosahují 40 stupňů Celsia.

Evropská část Ruska se přitom teprve vzpamatovává z rozsáhlých lesních požárů, které sužovaly její centrální a jižní oblasti zhruba dva měsíce až do poloviny srpna. Tehdy si živel vyžádal nejméně 54 lidských životů a padly mu za oběť porosty na území velkém jako Portugalsko.

Kvůli letním požárům zakázala v srpnu vláda vývoz obilí až do konce roku. Nová vlna požárů přitom zachvátila jednu z nejúrodnějších oblastí země, které se přezdívá „obilnice Ruska“.

 

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.
 

Související