Izrael a Palestina mají za sebou první důležitý krok - sešly se společně na půdě Bílého domu. Vážnost jednání izraelský premiér Benjamin Natanjahu a prezident palestinského státu Mahmúd Abbás stvrdili podáním ruky. Aby ale našli "společnou řeč" a letitý spor o posvátné území ukončili, čeká je ještě několik dalších návštěv.

"Věřím, že oba chtějí mír," prohlásil Barack Obama, pod jehož záštitou se rozhovory konají. Jeho cíl je přitom jasný: dohlédnout na vymyšlení plánu počítajícího s rozdělením sporného území ke spokojenosti všech. 

Těsně před začátkem setkání dokonce sama izraelská strana přišla s jedním návrhem. "Západní část Jeruzaléma a dvanáct židovských obcí, ve kterých žije na 200 tisíc obyvatel, budou naše. Ty arabské se čtvrt milionem lidí pak jejich," řekl ministr vnitra Ehud Barak pro deník Haarec. Na posvátná místa, která jsou ve Starém městě oddělená zdí, by podle jeho plánu dohlížel "zvláštní režim".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po setkání nevyloučil možnost referenda, které by v případě nějaké rámcové dohody mohlo pomoci najít konečné řešení.

Přidal se také prezident Abbás, který sice připustil mnoho překážek, ale zároveň ujistil, že cíl zůstává stejný a obě strany cestu k trvalému míru mezi zeměmi moc dobře znají.

A počáteční optimismus po čtvrtečních jednáních ještě stále neopadl. Další kolo se totiž bude konat již za necelé dva týdny. A potom znovu každých čtrnáct dní.

Pokud se "zadaří" a obě strany projeví po celou dobu dobrou vůli, mohou rozhovory stále pokračovat. I když to bude s největší pravděpodobností trvat opravdu hodně dlouho.

Mezník přijde s 26. zářím

Jedním z faktorů ohrožujících v této fázi rozhovory, by mohla být neděle 26. září. Tedy datum, kdy vyprší moratorium na výstavbu nových židovských obcí v místech, která Palestinci chtějí zahrnout do území svého státu. "Pokud bude výstavba osad obnovena, z jednání ihned odejdeme," varovali předem Palestinci.

Izrael, Palestina, USA, mír, rozhovory

Dalším problémem jsou místní ozbrojené skupiny. V reakci na washingtonskou schůzku třináct palestinských skupin prohlásilo, že se dohodly na spolupráci a koordinaci jednotlivých útoků proti Izraeli. Tedy alespoň podle mluvčího oddílů Kásam, ozbrojené složky Hamásu.

"Rozhodli jsme se vytvořit koordinační centrum našich operací proti nepříteli," řekl na tiskové konferenci Abú Ubajdá s tím, že Izrael tak pocítí rány neustále a ze všech stran.

Nevyloučil přitom ani možné ostřelování izraelské metropole raketami z Gazy, ani sebevražedné bombové útoky. Vše je prý "otevřené". A v neposlední řadě je tu také jistá únava a rezigance z táhlých jednání. Lidé jsou prostě z roky se řešící situace otrávení.

Na podporu Palestiny se k příležitosti Dne Jeruzaléma (připadá na poslední pátek v měsíci ramadánu) v íránském Teheránu a dalších městech shromáždily desetitisíce občanů.

Provoláváním hesel jako "Smrt Izraeli!" nebo "Al-Kuds (Jeruzalém) patří nám" tak chtěli vyjádřit nevraživost vůči Izraeli a jeho spojenci - USA. Vše přitom zachytily kamery státní televize.