Evropská komise se distancovala od čtvrtečních výroků svého člena Karla De Guchta o vlivu "židovské lobby" ve Washingtonu a o podle něj iracionálním přístupu Židů k blízkovýchodnímu problému. Proti jeho výrokům už protestoval Evropský židovský kongres. De Gucht prohlásil, že jeho výroky byly špatně vyloženy a že chce jasně říct, že antisemitismus nemá v dnešním světě místo.

De Gucht v rozhovoru pro belgický rozhlas v podstatě obvinil "židovskou lobby" ve Washingtonu a Židy vůbec z kladení překážek mírovému procesu na Blízkém východě.

"Nesmí se podceňovat váha židovské lobby na Kapitolu, v americkém Kongresu. Je to nejlépe organizovaná nátlaková skupina, jaká tam je. Mimo tuto lobby se nesmí podceňovat ani mínění průměrného Žida, který nežije v Izraeli," řekl. "Většina Židů žije ve víře, že mají pravdu, těžko bych to mohl popsat jinak. A víra je něco, s čím se dá racionálními argumenty těžko bojovat. I laičtí Židé sdílejí tutéž víru. Ani s umírněným Židem tudíž není snadné diskutovat o tom, co se děje na Blízkém východě. Je to (pro ně) velmi emocionální otázka."

Rozhovor byl vysílán v den, kdy bylo ve Washingtonu obnoveno přímé izraelsko-palestinské jednání o urovnání v oblasti.

Předseda Evropského židovského kongresu Moshe Kantor k De Guchtovým slovům řekl, že "jde znovu o urážlivou formu antisemitismu u vysoce postaveného evropského představitele", a vyzval De Guchta, aby se omluvil.

Ten v prohlášení nezašel tak daleko a omezil se na "politování" nad tím, jak mohla být jeho slova vyložena. "Nechtěl jsem žádným způsobem urazit nebo ocejchovat židovskou obec. Chci zdůraznit, že antisemitismus nemá v dnešním světě místo a je zásadně proti evropským hodnotám," uvedl.


Mluvčí Evropské komise Olivier Bally řekl, že De Guchtovy výroky jsou čistě osobní a nepředstavují mínění komise o mírovém procesu.

De Gucht má v komisi na starosti obchod. V letech 2004 až 2009 byl belgickým ministrem zahraničí. Už tehdy mu jeho vyjadřování způsobilo určité problémy. V roce 2005 vyvolal diplomatický konflikt s Nizozemskem, když o jeho ministerském předsedovi Janu Peteru Balkenendovi řekl, že je to "směsice Harryho Pottera a rigidního měšťáka bez charismatu". Předloni energicky odsoudil údajnou korupci v řadách elity v Kongu, což vedlo k přerušení styků mezi Belgií a touto jeho někdejší africkou kolonií.