Protesty, létající vajíčka a obuv, tak přivítaly odpůrci války bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který v sobotu přijel do irského Dublinu poprvé veřejně podepisovat svou knihu pamětí Cesta (A Journey). Bývalého šéfa vlády se nikomu nepodařilo zasáhnout.

Zhruba dvě stovky demonstrantů od sobotního rána sprotestovaly před knihovnou v centru Dublinu. "Blair má krev na rukou," znělo prý z davu nejčastěji. Bývalý premiér ve svých pamětech uvádí, že nelituje rozhodnutí připojit se k americkým jednotkám při invazi do Iráku v roce 2003.

Aktivisté Blairy vítali s transparenty, na kterých stála hesla jako: "Blair lhal, miliony lidí zemřeli", nebo "Pošlete ho do vězení za genocidu". Jen silný policejní kordon zabánil jejich proniknutí až k expremiérovi.

Blair byl jedním z nejbližších spojenců amerického prezidenta George Bushe během války v Iráku. Jeho rozhodnutí, že se Británie připojí ke Spojeným státům, je však považováno za jedno z nejkontroverznějších během Blairova desetiletého působení v čele britského kabinetu. Blair navíc angažmá v Iráku obhajoval potřebou zbavit Saddáma zbraní hromadného ničení, ty se v Iráku nikdy nenašly.

O paměti bývalého britského premiéra, které vyšly 1. září a v nichž Blair píše o četných politicích včetně svého nástupce Gordona Browna či princezny Diany, je nebývalý zájem. Blair dostal za sepsání memoárů předem honorář 4,6 milionu liber (138 milionů korun). Slíbil však, že celou částku věnuje na charitu, která se stará o bývalé vojáky a jejich rodiny.

Pro irskou televizní stanici RTE Blair v pátek večer řekl, že na svém rozhodnutí ohledně Iráku trvá, a dodal, že vojenská volba by také neměla být vyloučena v případě Íránu, který Západ podezírá, že chce získat jaderné zbraně.

Blair se v knihovně zdržel asi hodinu a půl, mezitím se demonstranti v klidu rozešli. Další podepisování jeho pamětí je plánováno na středu do Londýna.