Drahé paměti politiků

Kolik dostali za autobiografii?

Bill Clinton: 2-15 milionů USD

Alan Greenspan: 8,5 milionu USD

Hillary Clintonová: 8 milionů USD

Tony Blair: 7 milionů USD

Již ve středu by Tony Blair měl podepisovat svou knihu s marketingově nevýrazným názvem A Journey ("Cesta") v centru Londýna. Jak ale sám prohlásil, autogramiádu zruší. Bojí se totiž, že by akce mohla skončit stejně jako v Dublinu.

Vajíčka, boty, plastikové láhve a stovky odpůrců války v Iráku. Tak vypadalo slavnostní "uvítání" bývalého předsedy britské vlády v irské metropoli. Desítky policistů přitom musely demonstranty před knihkupectvím Eason uklidňovat, aby nevtrhli za zábrany, které měly obchod chránit.

A další politik, který napsal bestseller, se ve stejnou chvíli v budově věnoval svým věrným fanouškům. Kvůli tomu, co se ale mezitím venku dělo, Tony Blair uvažuje, že další autogramiádu - tentokrát ve Waterstone's na slavné londýnské Piccadilly - zruší.

"Upřímně řečeno, jsem znepokojen. Nechci způsobit veřejnosti příliš problémů a zbytečné policejní náklady jen kvůli autogramiádě," řekl Blair. Médiím se zároveň pochlubil, že se jeho kniha "fantasticky" prodává. A to nejen na britských ostrovech, ale také ve Spojených státech, Francii i Kanadě.

"Nikdy jsme takový úspěch u politicky zaměřené knihy neviděli," poznamenal Andrew Lake z Waterstone's.

Protestovat proti bývalému premiérovi chtějí protiváleční aktivisté i krajně pravicová Britská národní strana. Především kvůli válce v Iráku, kterou bez jakýchkoli argumentů obhajuje. Stejně jako politiku Geoge Bushe, k němuž prý cítí obdiv.

Zatím se protestující snaží přesvědčit knihkupce alespoň na sociální síti Facebook, aby knihu ve svých obchodech přeřadili do sekce horor, krimi nebo sci-fi.

Mandela, Obama a ti další...  

Že může být psaní knih skvělým zdrojem příjmu, už zjistili mnozí před Blairem. Jeho přítel Bill Clinton dostal za sepsání vzpomínek "Můj život" patnáct milionů dolarů. Hned první den si je tehdy koupilo 400 tisíc lidí. Také prezident USA Barack Obama si vydáním knih Dreams From My Father a The Audacity of Hope vydělal podstatnou část z loňských příjmů, které činily pět a půl milionu dolarů.

Srovnávat se s ním může také republikánka a bývalá guvernérka státu Aljaška Sarah Palinová. Jen za první dva týdny prodala přes milion kopií své Going Rogue. Mezi nejpopulárnější autobiografie ale stále patří "Dlouhá cesta za svobodou" Jihoafričana Nelsona Mandely. Ta má na kontě přes šest milionů prodaných výtisků. 

Tony Blair plánuje, že veškerý zisk pošle na charitativní účely. Již teď si ale zajistil veškerá práva související se zfilmováním  "Cesty".