Podle předběžných údajů vzrostl v červenci meziročně v běžných cenách vývoz o 16 procent a dovoz o 20,5 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 6,3 miliardy korun. Uvedl to Český statistický úřad, podle něhož měl největší vliv na obchodní saldo pokles dovozu minerálních paliv o 5 miliard korun.

Růst dovozu mají na svědomí především vyšší ceny surovin. „Výsledek zahraničního obchodu je slabší, ale odpovídá předchozímu vývoji. Zatímco loni ceny surovin pomáhaly přebytek obchodu zvyšovat, letos je tomu právě naopak,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„Exportní dynamika zůstává velmi slušná, když exporty zaznamenaly růst o 16,6 procenta, což je důsledek nízké statistické základny z loňského roku ale i oživení v zahraničí,“ dodal ekonom Komerční banky Jiří Škop.

Naopak analytička Reiffeisenbank Helena Horská upozorňuje na zvyšující se dovoz, podle níž by na to měla reagovat koruna. „Ikdyž zpomalení ekonomiky by mělo být přechodné, koruna by i toto měla započítat a posunout se na slabší úrovně,“ podotkla.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků se meziročně zvýšil o 19,1 procenta (17,0 miliard). Největší přírůstky byly zaznamenány u vývozu výpočetní techniky (o 4,3 miliardy), elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 3,9 miliardy) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 3,6 miliardy).

Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků vzrostl meziročně o 25,3 procenta (16,2 miliardy). Vyšší byl zejména dovoz elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 6,9 miliardy), výpočetní techniky (o 5,9 miliardy) a telekomunikačních zařízení (o 2,7 miliardy). Vývoz silničních vozidel meziročně vzrostl o 7,2 procenta (1,9 miliardy) a jejich dovoz pouze o 0,8 procenta (0,1 miliardy).

Výrazně aktivní je obchodní bilance se státy EU, kdy skončila přebytkem 45,6 miliardy korun (meziročně o 10,8 miliardy více), naopak bilance se státy mimo EU toupla o 16,2 miliardy na 39,3 miliardy. Deficit se prohloubil nejvíce v obchodě s Čínou - o 9,4 miliardy korun.