Pracovníci uvěznění v chilském dole na měď a zlato získali novou možnost, jak komunikovat s "povrchem". Záchranný tým jim poslal videokonferenční zařízení. Jeho prostřednictvím mohou konečně vidět a promlouvat ke svým blízkým, kteří téměř neustále obklopují zasypaný důl.

O víkendu se k rodinám přidali také čtyři členové uruguayské rugbyové reprezentace, již si svět pamatuje z filmu Alive (Přežít). Jak vysvětlil Pedro Alcorta, přišli povzbudit nové chilské "hrdiny" a říct jim, že když "budou v této jakkoli těžké chvíli držet při sobě, všechno bude v pořádku".

"Nevzdávejte se! Máte zde úžasný tým, který pro vás pracuje," vzkázal zasypaným mužům bývalý hráč Moncho Sabella během videorozhovoru. Na druhém konci drátu právě stál Luis Urzua, předák horníků. "My, chilští horníci, vám děkujeme. A doufáme, že vás později budeme moci obejmout," řekl dojatě nečekané návštěvě.

Rugbisté téměř před čtyřiceti lety se svým letadlem ztroskotali v jihoamerických Andách a přežili také díky pojídání těl svých již zemřelých kamarádů.

Jak novinářům řekl Sabella, mezi situací, v jaké se tehdy ocitli, a té, v níž se nyní nacházejí havíři, vidí mnoho podobností, píše server CNN.

"Vím, jak se cítí, úplně je chápu. Cítím to, co jsem cítil tam v horách," prohlásil bývalý reprezentant. "Mají ale obrovskou výhodu v tom, že jsou v kontaktu s lidmi, kteří je chtějí zachránit. Je nesmírně důležité, že drží pohromadě a poslouchají předáky," pokračoval Sabella.

Při rozhovoru s médii se hráči také vrátili k nejvíce diskutovanému faktu. Ke kanibalismu.

"Oni (horníci) mají mnohem větší štěstí, protože nemusí poznat tu otřesnou zkušenost - jíst své přátele," řekl Jose Luis Inciarte. "To rozhodnutí bylo opravdu nejtěžší v našich životech, protože když máte sníst kousek těla svého přítele, všechny vaše smysly se bouří... Nakonec ale po celém tom boji ucítíte maso v žaludku a víte, že přežijete, že to bylo správné rozhodnutí," dodal.

Hlavně žádnou paniku, máme "Plán C"

Zasypaní muži jsou uvězněni v útrobách dolu již 31 dní. Díky videorozhovorům ale jsou teď zase o kousek blíže ke své záchraně. Jak totiž tvrdí záchranáři, prioritou je udržet mezi horníky optimismus a dobrou náladu. Tedy vymyslet pro ně program, jak zábavní, tak pracovní, který by je vytrhl z případné skepse a nedovolil jim propadnout panice. Ta by mohla znamenat vážně velkou komplikací při pracích.

Navíc je na světě také nový plán na vyprošťování, jednoduše nazvaný "Plán C". Ten počítá s využitím ropné vrtné soupravy, která by měla být tím nejrychlejším způsobem, jak muže dostat zpátky na povrch.

Samotná plošina o velikosti fotbalového hřiště by k nim měla být přivezena přibližně za dva týdny. Její možnosti ale zatím stále studují členové týmu.

Související