Ruský premiér Vladimir Putin ještě pořád neví, zda se v roce 2012 bude ucházet o post hlavy státu; určitě ale ví, že nepodnikne nic, co by bylo v rozporu s ústavou. Předseda ruské vlády to dnes řekl na veřejném shromáždění ve svém letovisku v jihoruském Soči.

"Roosevelta svého času zvolili americkým prezidentem čtyřikrát, aniž by to bylo v rozporu s ústavou USA," poznamenal premiér, který vykonával funkci ruského prezidenta ve dvou volebních obdobích v letech 2000-2008. "Já ani prezident Dmitrij Medveděv neuděláme nic, co by bylo v rozporu s ruskými zákony a s ústavou."

Putin po roce 2008 prosadil do prezidentské funkce svého přítele a politického souputníka Medveděva, a v tomto tandemu je pořád považován za číslo jedna. Který z politiků se bude v roce 2012 ucházet o nejprestižnější úřad v zemi, je předmětem častých spekulací ruského i světového tisku. Oba politici v minulosti slíbili, že o svém rozhodnutí budou veřejnost včas předem informovat.

"Jak se v roce 2011 nebo zkraje roku 2012 zachováme, o tom jsme už nejednou mluvili," upozornil Putin. "Budeme vycházet z reálné situace v zemi, z toho, co bylo vykonáno, a z nálad ve společnosti," prohlásil premiér s tím, že na další úvahy je stále ještě brzy.


Pozdvižení ruského tisku dnes vyvolala zpráva moskevské zpravodajky britského listu Independent o tom, že v soutěži o prezidentské křeslo se může překvapivě objevit nová tvář, a to dokonce ženská. Gubernátorku Petrohradu a bývalou vicepremiérku Valentinu Matvijenkovou by prý Putin mohl navrhnout jako prezidentskou kandidátku v případě, že si svůj návrat do Kremlu z nějakých důvodů rozmyslí a aspirace přítele Medveděva zavrhne.

 

V Petrohradě vyvolala informace šok a oficiální dementi - Matvijenková prý žádné prezidentské ambice nemá. Zdroj svých informací Independent neuvedl.

Související