Předseda Evropské komise José Barroso přednesl před europoslanci ve Štrasburku v úterý první zprávu o stavu unie. Státy EU vyzval k boji s nadměrnými deficity i k přijímání dalších reforem potřebných k zajištění dlouhodobějšího hospodářského růstu.

V debatě se ale na jeho hlavu snášela chvílemi i ostrá kritika z různých frakcí: třeba za postupy komise při řešení hospodářské krize nebo za nečinnost vůči Francii, která vyhošťuje bulharské či rumunské Romy.

Ekonomika unie podle Barrosa letos poroste rychleji, než se původně očekávalo. Nezaměstnanost je sice vysoká, ale už dál nestoupá. Přesto si ale podle šéfa komise unie nemůže dělat iluze, že už je všechno v pořádku.

"Musíme využít příštích dvanácti měsíců k urychlení reformní agendy. Nyní je čas modernizovat naši sociální tržní ekonomiku tak, aby mohla konkurovat globálně a aby mohla reagovat na demografické výzvy," podotkl Barroso v narážce na to, že EU čelí stále rychlejšímu stárnutí populace.

Na zprávě, která svým názvem připomíná každoroční proslovy amerických prezidentů, se Barroso dohodl s europoslanci při složitých vyjednáváních, jež provázela schvalování jeho sboru. Komise, v jejímž čele stojí Barroso již podruhé, dostala definitivní zelenou v únoru. Její předseda v Evropském parlamentu vystupuje poměrně pravidelně, takže z tohoto hlediska o žádnou velkou premiéru nešlo.

Spor o francouzské Romy

Zhruba čtyřicetiminutový projev, v němž se Barroso dotkl kromě ekonomiky i třeba energetiky, zahraniční politiky nebo boje proti změnám klimatu, byl protkán řadou obecných prohlášení, na což upozornili i někteří europoslanci v následné debatě.

Hned několik frakcí komisi vytklo to, jak se staví k současnému problému kolem vyhošťování Romů z Francie. "Nepřijmeme žádný útok proti lidským právům," slíbil jim Barroso, jehož sbor si od Paříže už vyžádal více podrobností kvůli analýze. Současně ale dodal, že občané nemají jen práva, ale také povinnosti, a že je třeba dohlížet na dodržování bezpečnosti.

Šéf socialistů Martin Schulz připustil, že Romové jsou komplikovanou menšinou, ale i její práva je třeba respektovat. Státy musejí dbát na pořádek, bojovat s kriminalitou, ale není možné to cílit jen na jednu skupinu obyvatel, dodal.

Barroso europoslancům rovněž slíbil, že komise přijde s dalšími návrhy na to, jak zakročit proti spekulantům na trzích. Právě jim a jejich rizikovým obchodům je připisován podíl na vzniku současné nejhorší finanční a hospodářské krize v dějinách unie.

"Evropa musí ukázat, že představuje více než 27 odlišných národních řešení. Buď budeme plavat společně, nebo se potopíme každý zvlášť," podotkl Barroso, který vyzýval EU k solidaritě napříč blokem.

Prozatím bez pokut

V minulých dnech se v kuloárech parlamentu hodně a vášnivě debatovalo o nápadu vedení Evropského parlamentu, jež mělo v plánu pokutovat europoslance, kteří by při opakované kontrole nebyli při Barrosově projevu přítomni v sále. Mělo jít o reakci na skutečnost, že jednací sál někdy při některých vystoupeních zeje prázdnotou, a o pokus zajistit Barrosovi důstojné prostředí k proslovu.

Šéf parlamentu Jerzy Buzek nicméně hned na úvod dnešního jednání řekl, že je třeba o záměru více diskutovat, i když současně zdůraznil, že účast na podobných jednáních je opravdu důležitá. "Tento postup (udělování pokut absentérům) tentokrát nebude použit," dodal.