Záchranáři v Guatemale již ukončili pátrání po nezvěstných, kteří od víkendu zůstali zavaleni pod nánosy bahna. Přívalové deště si v Guatemale vyžádaly přes pět desítek mrtvých, desetitisíce obyvatel byly postiženy. V Mexiku si záplavy vyžádaly nejméně sedm životů a postihly přes 900 tisíc lidí. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje obou zemí.

"Záchranné operace byly ukončeny kvůli špatnému stavu terénu, jenž je nestabilní v důsledku obrovského množství srážek, a také nechceme uvádět v nebezpečí záchranáře," prohlásil mluvčí guatemalského koordinačního centra pro katastrofy David de León. Dodal, že pohřešováno je 15 lidí.

Po bouři přišly záplavy. Země je bez peněz

Zpod nánosu tun bahna u města Solola bylo vyproštěno 25 těl. Většinu obětí tvoří indiáni z kmene Parraxim, které pohřbil druhý sesuv, když přišli na pomoc zavaleným automobilistům i pěším v roklině hluboké 300 metrů.

Další mrtví byli mezi cestujícími v autobusu, který byl zavalen už v sobotu na dálnici severně od guatemalské metropole.

Podle úřadů je letošní sezona dešťů (od května do listopadu) nejhorší v této středoamerické zemi za posledních 60 let. Materiální škody jsou odhadovány na půl miliardy dolarů a podle prezidenta Álvara Coloma země nemá prostředky na jejich náhradu mimo jiné kvůli tomu, že se stále ještě potýká s následky tropické bouře Agatha, která si v květnu vyžádala 165 mrtvých a způsobila škody za miliardu dolarů.

Plné přehrady v Mexiku

V Mexiku si záplavy vyžádaly sedm mrtvých a postihly nejméně 914 tisíc obyvatel. Jen ve státě Veracruz stoupl počet lidí zasažených povodněmi za poslední dny z 200 tisíc na půl milionu.

Ve státě Oaxaca záplavy podle oficiálních údajů postihly téměř 290 tisíc lidí a ve státě Tabasco dosahuje počet postižených 124 tisíc. Podle meteorologů je možné, že voda bude v některých částech země i nadále stoupat, a zvýší se tak i počet lidí zasažených povodněmi.

Úřady jsou nuceny vypouštět dva tisíce kubických metrů vody každou vteřinu ze čtyř přehradních nádrží, v nichž hladina voda dosáhla jejich kapacity. Důsledkem jsou výrazně zvýšené hladiny řek, což jen přispívá ke zhoršování situace.

 

"Mohou za to klimatické změny"

Podle mexického prezidenta Felipeho Calderóna, který dohlížel na záchranné práce ve státě Tabasco, Mexiko v posledních dnech zažilo nejhorší bouře v dějinách země. Hlavní příčinou záplav jsou klimatické změny spojené s globálním oteplováním, poznamenal. Právě v Tabasku ale drtivá většina lidí odmítá vyhledat azyl ve vládních centrech. "Jejich kultura předpokládá život s vodou," vysvětlil tabaský guvernér Andrés Granier.

V uplynulých měsících si nepříznivé počasí vyžádalo oběti na životech i v Hondurasu, Nikaragui, Salvadoru a Kostarice, celkem zemřelo přes sto lidí.