Neznámí zloději ukradli vrtné zařízení, které mělo na chilském rudném dole San José pomáhat při záchraně 33 zavalených horníků. Jednotlivé kovové součástky přitom vážily kolem 150 kilogramů. Dohromady mají hodnotu zhruba 60 milionů pesos (zhruba 2,5 milionu korun), uvedl v sobotu deník El Mercurio s odvoláním na policejního komisaře Gastóna Herraru.

Policie chce v souvislosti s krádeží vyslechnout celkem 40 lidí, kteří se podíleli na záchranných vrtech. Herrara řekl, že podezřelí nejsou rodinní příslušníci, kteří u dolu už týdny stanují. Součástky vrtného zařízení byly uloženy v části, do níž příbuzní horníků nemají přístup. Vrtné práce prý nebyly krádeží, která se stala v noci na čtvrtek, bezprostředně ohroženy.

Hydraulická vrtná souprava Strata 950, která je v nasazení už dva týdny, mezitím dospěla do hloubky 195 metrů, sdělili inženýři. V hloubce 300 metrů však bude nutné vrtné práce přerušit a upravit vrtací hlavu.

Druhá vrtná souprava typu Schramm T-130 byla v sobotu ráno místního času mimo provoz kvůli zadření vrtací hlavy. Třetí podstatně větší vrták má být k dispozici za dva týdny.
Samotným horníkům, kteří jsou v podzemí od 5. srpna, se za daných okolností daří poměrně dobře. Potraviny, voda, léky i ošacení jsou jim spouštěny třemi úzkými cestami.
Související