Hvězdou dnešního zápasu o zlato byl nejlepší střelec vítězů Kevin Durant, který dal 28 bodů a po finále také převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče MS. Jednadvacetiletý kanonýr z Oklahomy jen potvrdil, že se v minulé sezoně nestal náhodou nejlepším střelcem NBA.

"Kevin měl pro naši hru obrovský význam. Během turnaje ještě vyrostl, ale pomohlo mu i to, že jsme tady byli jako jeden velký tým. Vyhrát šampionát pro nás byla obrovská výzva, i když jsme sem přijeli jako mladý a hodně nezkušený tým," řekl jeden ze dvou amerických kapitánů Chauncey Billups.

Nažhaveným Turkům, pro které je stříbro historickým úspěchem, uškodilo zranění ofenzivního tahouna Heda Türkogla. Hráč Phoenixu si už v první čtvrtině pochroumal koleno, a přestože zápas dohrál, v klíčových fázích týmu příliš nepomohl.

Američané na turnaji kralovali od začátku až do konce, vyhráli všech devět zápasů a zakončili tak stylový návrat na světový trůn. Zároveň se jako první tým kvalifikovali na olympijské hry 2012 v Londýně. "Být v jednadvaceti letech mistrem světa, to je neskutečná, šílená věc. Zvlášť poté, co v reprezentaci nebylo tolik skvělých hráčů," radoval se rozehrávač Derrick Rose.

Mladý americký výběr ani jednou neklopýtl

Naposledy basketbalisté USA vyhráli MS v roce 1994. Předloni na olympiádě v Pekingu sice také triumfovali, ale letošní úspěch je pro ně cenný i proto, že kouč Mike Krzyzewski ve svém výběru neměl žádnou z prvotřídních hvězd ověnčenou zlatem z posledních OH. V Turecku představil úplně nový mladý tým, který nadchl svým elánem a zápalem pro hru.

Výběr USA si podmanil i finálový zápas. Na Turecko znovu vyrukoval s agresivní osobní obranou, s níž si domácí neuměli poradit. Pouze na konci první čtvrtiny se na několik okamžiků dostali do mírného vedení, což ovšem Američany nijak nerozhodilo.

Především zásluhou neudržitelného Duranta rychle odskočili. Americký kanonýr už v prvním poločase nasázel 20 bodů, k čemuž mu pomohlo i pět trojek. Agresivně hrající vítězové těžili i z výtečného doskoku, kde také soupeře výrazně předčili.

Tureckým maximem bylo, když se tým ve 27. minutě dostal na dohled jedenácti bodů. Sebevědomý americký celek se tím nenechal vykolejit. U Durantova galapředstavení sekundovaly i další výrazné postavy - Odom, Rose či Westbrook, díky kterým náskok USA stále narůstal. Šest minut před koncem byl už rozdíl dvacetibodový a také vyprodaná istanbulská hala pochopila, že senzační obrat je v nedohlednu.

I tak se turečtí basketbalisté, kteří také doma přepsali historii, dočkali mohutných ovací. Američané si vychutnávali pocity staronových šampionů. Po třech mistrovstvích, jimž dominovaly evropské celky, možná znovu zahájili nadvládu a éru "Dream Teamů".

Souboj o 3. místo zvládli lépe Litevci slaví první medaili z MS basketbalistů

Bronzové medaile na mistrovství světa basketbalistů získala Litva, která v utkání o třetí místo v Istanbulu zvítězila nad Srbskem 99:88.

Pro výběr pobaltské země, která už má na kontě tři olympijské bronzy a pět evropských medailí, to je první cenný kov při třetí účasti na světovém šampionátu.

Srbové po sobotní těsné prohře v semifinálovém dramatu s Tureckem začali lépe a vedli až o devět bodů, ale Litevci ještě do konce první čtvrtiny skóre otočili. V dalším průběhu měli navrch.

Za historickým úspěchem je táhl stejně jako na celém turnaji Linas Kleiza, který dal 33 bodů. K nim připojil sedm doskoků a čtyři asistence.

MS v basketbalu mužů v Istanbulu:

Finále:

USA - Turecko 81:64 (22:17, 42:32, 61:48)

Nejvíce bodů: Durant 28, Odom 15, Westbrook 13, Rose 8 - Türkoglu 16, Erden 9, Onan, Ilyasova a Tunceri po 7. Rozhodčí: Maranho (Braz.), Lamonica (It.), Arteaga (Šp.). Trestné body: 14/10 - 27/17. Fauly: 22:18. Trojky: 11:7. Diváci: 15.500.

O 3. místo:

Litva - Srbsko 99:88 (23:22, 48:38, 72:54)

Nejvíce bodů: Kleiza 33, Jankunas 15, Kalnietis a Jasaitis po 14, Počius 12 - Veličkovič 18, Kešelj 12, Savanovič 10. Rozhodčí: Vazquez (Portor.), Jordan (USA), Christodulu (Řec.). Trestné hody: 16/15 - 24/18. Fauly: 23:18. Trojky: 12:6. Diváci: 15.000.