Vládnoucí strana v Severní Koreji odložila zahájení mimořádného sjezdu kvůli zdraví vůdce Kim Čong-ila. Oznámila to dnes agentura Reuters s odvoláním na vysílání jihokorejské televizní stanice YTN.

Všeobecně se předpokládá, že Kim před dvěma lety utrpěl mozkovou mrtvici. A nynější mimořádný sjezd Korejské strany práce byl zřejmě svolán kvůli plánům na stanovení Kimova nástupce v čele KLDR. Delegáti se začali sjíždět do hlavního města Pchjongjangu už od začátku září, ale sjezd zatím zahájen nebyl.

Zahraniční analytici předpokládají, že Kim Čong-il využije sjezdu k tomu, aby dal svému nejmladšímu synovi Kim Čong-unovi klíčové stranické pozice, jež mu zajistí následnictví v už třetí generaci severokorejské komunistické dynastie. Kim Čong-il převzal oficiálně vládu v roce 1994 po smrti svého otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena.


Mezitím země ve čtvrtek oslavila 62. výročí svého vzniku, které je v KLDR hlavním svátkem spolu s narozeninami Kim Čong-ila a Kim Ir-sena, kolem nichž vznikly silné kulty osobnosti. V poslední době se podle špionážních zdrojů rozjela v KLDR propagandistická kampaň opěvující Kim Čong-una, nejmladšího ze známých synů Kim Čong-ila, včetně písní a básní na jeho počest.

O Kim Čong-unovi, kterému je asi 27 let, toho mnoho známo není, ani jeho přesný věk není. A neexistují ani potvrzené fotografie z jeho dospělosti. Japonský šéfkuchař, který svého času pracoval pro Kim Čong-ila, pro něj připravoval suši a o své práci napsal pod jménem Kendži Fudžimoto v roce 2003 paměti, uvádí, že Kim Čong-un vypadá přesně jako jeho otec a stejně tak se i chová.

Související