Pandí diplomacie

Čínský poklad

Ve volné přírodě v současnosti žije pouze 1600 pand. Dalších tři sta je chováno v zajetí, především v Číně. Ta využívá jejich zapůjčování, k tzv. "pandí diplomacii", tedy k utužování dobrých vztahů s asijskými zeměmi i se Západem.

Za pronájem Pandy velké zoologické zahrady platí každá rok miliony dolarů. Ohrožená zvířata zároveň představují symbol mírových vztahů s Čínou.

Minulý týden se však stala nepředpokládaná, a ne právě příjemná věc - zapůjčená čínská panda v japonském městě Kóbě dostala infarkt a zemřela. A Číňané tvrdí, že ji ošetřovatelé svou péčí "zabili" sami.

Režim v Pekingu se bude podle britského listu Telegraph soudit o náhradu půl milionu dolarů.

Jsou přesvědčeni, že Japonci dali zvířeti příliš mnoho sedativ před veterinární operací, a kvůli tomu minulý týden zemřelo. Od roku 2008 má "země vycházejícího slunce" od mocného rivala půjčené pandy dvě.

V čínských internetových vodách se však kvůli smrti zvířete téměř okamžitě vyrojily konspirační teorie. Úmrtí totiž přišlo pouhý den po incidentu, který vzájemné vztahy zemí zhoršil.

Tokio totiž zajalo kapitána čínské rybářské lodi, kterou zadrželo minulý týden ve vodách oblasti, kterou si nárokují jak Japonci, tak Čína.

"Je úmrtí pandy pouhá náhoda?" ptají se čínští uživatelé sítě.

Jeden z předních čínských zpravodajských portálů nespokojeně uvedl: "Dříve žily pandy v Japonsku v bezpečí deset let. A najednou zemře, právě když Japonci zajmou čínského kapitána."

Co teď bude s mrtvou pandou, je ale již jisté. Číňané si tělo vyžádali a budou ho pitvat, aby zjistili přesnou příčinu smrti.

Naopak, osud zajatého čínského kapitána naopak zůstává nejasný. Podle agentury AP může na základě soudního rozhodnutí v Japonsku zůstat až do 19. září. Tehdy má japonská prokuratura rozhodnout, zda bude formálně obviněn.

Jak ale tvrdí čínské ministerstvo zahraničí, zadržení je nelegální a žádá tak o jeho okamžité propuštění.