Návštěvníci Oktoberfestu se musí připravit na přísná bezpečnostní opatření, a to i přes to, že mnichovská policie nemá oproti loňsku žádné signály ohrožení největšího pivního festivalu Oktoberfest. Slavnost piva odstartuje v bavorské metropoli v sobotu. Ti, kdo na festival zavítají, se musejí připravit například na namátkové prohlídky při vstupu do areálu a v jeho okolí. Oznámil to na úterní tiskové konferenci mnichovský policejní viceprezident Robert Kopp.

Hosty, mezi nimiž je každoročně i mnoho Čechů, proto požádal, aby doma nechali tašky a batohy. Ty, kteří si je vezmou, vyzval, aby je nikde nenechávali bez dozoru ležet. Potenciálním útokům má zabránit i zákaz letů v okruhu 3,7 kilometru od Tereziánské louky, kde se slavnost koná, nebo 50 betonových zábran v jejím okolí.

Podle agentury DPA to jsou nejpřísnější bezpečnostní opatření v dějinách Oktoberfestu. "Mnichovské bezpečnostní orgány jsou na něj dobře připraveny," ujistil Wilfried Blume-Beyerle z mnichovské správy. Přeplnění 31hektarového areálu lidmi jako v případě červencové tragédie na Loveparade v Duisburgu podle něj nehrozí. Pokud by se ale například schylovalo k zaplnění blízké stanice metra, bylo by podle Blumeho-Beyerleho možné nechat soupravy stanicí projíždět, dokud se neuvolní.

Loni se před začátkem mnichovských slavností i během nich objevily na internetu výhrůžky údajných příslušníků teroristické organizace Al-Káida, které se ale nakonec ukázaly jako plané. Policie je přesto ostražitá, neboť na letošní rok připadá 30. výročí bombového útoku na Oktoberfest, při němž zahynulo 13 lidí a přes 200 utrpělo zranění. Spáchal ho tehdy pravicový radikál Gundolf Köhler, který při explozi sám zemřel.

Na bezpečnost návštěvníků 177. ročníku pivního svátku bude podle Koppa v areálu dohlížet 300 policistů a 17 videokamer. V jeho okolí se pak bude do 4. října pohybovat dalších 200 mužů a žen zákona.

V blízkosti konání Oktoberfestu, který každý rok navštíví okolo šesti milionů vyznavačů zlatavého moku, čeká na řidiče také množství uzavírek a dopravních omezení. Kopp proto doporučil využít k cestě na Tereziánskou louku městskou hromadnou dopravu. Týká se to i těch, kteří chtějí holdovat vyhlášeným bavorským pivům. Policie totiž chystá kontroly řidičů, které budou podle Koppa probíhat po celém Mnichově a jeho okolí.

Oktoberfest poprvé nekuřácký

Neplánuje prý naopak žádné speciální kontroly na dodržování zákazu kouření v pivních stanech, které bude mít na starosti ostraha každého objektu. Oktoberfest bude totiž letos poprvé zcela nekuřácký, a to na základě nového protikuřáckého zákona, který si Bavoři odhlasovali v referendu. Norma bez výjimky zakazuje kouření v restauracích, pivnicích, pivních stanech a dalších restauračních zařízeních a v uzavřených prostorech. Zákaz platí od srpna.

Hlavní bezpečnostní obavy mnichovské policie vzbuzují kapsáři, kteří se na tuto masovou akci sjíždějí nejen z celého Německa, ale i z okolních států a z východní Evropy. Loni jich bavorští policisté na Tereziánské louce zadrželi 85. Při odhalování "chmatáků" jim letos podle Koppa pomohou kolegové z Berlína, Hamburku, a také Švýcarska, Belgie, Rakouska. Pod zvýšeným dohledem prý budou i linky městské dráhy S-Bahn a vlaková nádraží.

Ačkoli se Oktoberfest letos koná po 177., oslaví dvousté výročí od svého vzniku. V říjnu 1810 se totiž konala svatba bavorského korunního prince Ludvíka s princeznu Terezou Sasko-Hildburghausenskou, která položila základ pro tuto podzimní lidovou veselici. Ta zpočátku začínala v říjnu - odtud název Oktoberfest -, později se ale kvůli počasí její začátek přesunul na září, kde zůstal dodnes. Kvůli válkám se ale více než dvacítka ročníků nekonala.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru