Návštěvníci Oktoberfestu se musí připravit na přísná bezpečnostní opatření, a to i přes to, že mnichovská policie nemá oproti loňsku žádné signály ohrožení největšího pivního festivalu Oktoberfest. Slavnost piva odstartuje v bavorské metropoli v sobotu. Ti, kdo na festival zavítají, se musejí připravit například na namátkové prohlídky při vstupu do areálu a v jeho okolí. Oznámil to na úterní tiskové konferenci mnichovský policejní viceprezident Robert Kopp.

Hosty, mezi nimiž je každoročně i mnoho Čechů, proto požádal, aby doma nechali tašky a batohy. Ty, kteří si je vezmou, vyzval, aby je nikde nenechávali bez dozoru ležet. Potenciálním útokům má zabránit i zákaz letů v okruhu 3,7 kilometru od Tereziánské louky, kde se slavnost koná, nebo 50 betonových zábran v jejím okolí.

Podle agentury DPA to jsou nejpřísnější bezpečnostní opatření v dějinách Oktoberfestu. "Mnichovské bezpečnostní orgány jsou na něj dobře připraveny," ujistil Wilfried Blume-Beyerle z mnichovské správy. Přeplnění 31hektarového areálu lidmi jako v případě červencové tragédie na Loveparade v Duisburgu podle něj nehrozí. Pokud by se ale například schylovalo k zaplnění blízké stanice metra, bylo by podle Blumeho-Beyerleho možné nechat soupravy stanicí projíždět, dokud se neuvolní.

Loni se před začátkem mnichovských slavností i během nich objevily na internetu výhrůžky údajných příslušníků teroristické organizace Al-Káida, které se ale nakonec ukázaly jako plané. Policie je přesto ostražitá, neboť na letošní rok připadá 30. výročí bombového útoku na Oktoberfest, při němž zahynulo 13 lidí a přes 200 utrpělo zranění. Spáchal ho tehdy pravicový radikál Gundolf Köhler, který při explozi sám zemřel.

Na bezpečnost návštěvníků 177. ročníku pivního svátku bude podle Koppa v areálu dohlížet 300 policistů a 17 videokamer. V jeho okolí se pak bude do 4. října pohybovat dalších 200 mužů a žen zákona.

V blízkosti konání Oktoberfestu, který každý rok navštíví okolo šesti milionů vyznavačů zlatavého moku, čeká na řidiče také množství uzavírek a dopravních omezení. Kopp proto doporučil využít k cestě na Tereziánskou louku městskou hromadnou dopravu. Týká se to i těch, kteří chtějí holdovat vyhlášeným bavorským pivům. Policie totiž chystá kontroly řidičů, které budou podle Koppa probíhat po celém Mnichově a jeho okolí.

Oktoberfest poprvé nekuřácký

Neplánuje prý naopak žádné speciální kontroly na dodržování zákazu kouření v pivních stanech, které bude mít na starosti ostraha každého objektu. Oktoberfest bude totiž letos poprvé zcela nekuřácký, a to na základě nového protikuřáckého zákona, který si Bavoři odhlasovali v referendu. Norma bez výjimky zakazuje kouření v restauracích, pivnicích, pivních stanech a dalších restauračních zařízeních a v uzavřených prostorech. Zákaz platí od srpna.

Hlavní bezpečnostní obavy mnichovské policie vzbuzují kapsáři, kteří se na tuto masovou akci sjíždějí nejen z celého Německa, ale i z okolních států a z východní Evropy. Loni jich bavorští policisté na Tereziánské louce zadrželi 85. Při odhalování "chmatáků" jim letos podle Koppa pomohou kolegové z Berlína, Hamburku, a také Švýcarska, Belgie, Rakouska. Pod zvýšeným dohledem prý budou i linky městské dráhy S-Bahn a vlaková nádraží.

Ačkoli se Oktoberfest letos koná po 177., oslaví dvousté výročí od svého vzniku. V říjnu 1810 se totiž konala svatba bavorského korunního prince Ludvíka s princeznu Terezou Sasko-Hildburghausenskou, která položila základ pro tuto podzimní lidovou veselici. Ta zpočátku začínala v říjnu - odtud název Oktoberfest -, později se ale kvůli počasí její začátek přesunul na září, kde zůstal dodnes. Kvůli válkám se ale více než dvacítka ročníků nekonala.