Neobvyklý úkaz v podobě dvou sloupců světla namířených k zemi viděli v sobotu někteří pozorovatelé dočasného památníku, který se každoročně 11. září rozsvěcuje na newyorském Ground Zero na památku obětí teroristického útoku. Ve světle symbolizujícím zničená "dvojčata" Světového obchodního střediska se krouživě pohybovaly tisíce tajemných malých jiskřících objektů. Nakonec se ukázalo, že šlo o ptáky, které nečekané světlo odchýlilo od jejich migračních tras.

Město dokonce muselo světelnou poctu obětem útoku několikrát vypnout, aby ptákům umožnilo pokračovat v migraci. Celkem prý světelné sloupy uvěznily asi 10 tisíc ptáků. Podle Johna Rowdena z newyorské ornitologické společnosti to bylo již podruhé, co se něco takového stalo.

"Jde o shodu různých okolností. Částečně za to mohou meteorologické podmínky, částečně fáze, ve které se nachází měsíc," řekl Rowden časopisu Wired.

New York se nachází uprostřed důležitého migračního koridoru, který ptáci již tisíce let před zimou využívají k přesunu na jih, uvedl časopis. Během podzimních nocí podle něj tak přímo nad městem přelétávají tisíce ptáků, aniž by si toho jeho obyvatelé obvykle všimli.

 

Ptáci se při navigaci spoléhají na různé "vnitřní kompasy", které se řídí geomagnetickými poli země a světlem slunce, měsíce a hvězd. V den devátého výročí tragické události byl nový měsíc jen dva dny po úplňku a příliš nezářil. Ptáci se v takovém případě řídí svitem hvězd, části dolního Manhattanu, kde stávala dvojčata, ale byly zatažené. Ptáci tak snadno byli zmateni světelnými sloupy. Vlétli do nich a kroužili uvnitř, dokud město světlo nenechalo vypnout a nevysvobodilo je.

Související