Známý aktivista a kritik moskevského starosty je neznámo kde. Jak ale napsal v SMS zprávě svým známým, únosci po něm chtějí zrušit plánovanou demonstraci s názvem "Lužkov je teplouš".

"Organizátora moskevských Gay parade a zakladatele lidskoprávního internetového portálu GayRussia Nikolaje Alexejeva ve středu večer nechali vystoupit z letadla Moskva – Curych, které odlétalo z letiště Domodědovo, a poté byl neznámými osobami unesen," prohlásil aktivista hnutí Solidarita Alexej Davidov.

Jeho slova potvrdila i agentura Interfax. Podle Davidova byl Alexejev zadržen a prohledán policisty a poté odvezen na neznámé místo zhruba 600 kilometrů od Moskvy. Policisté v Domodědovu však zadržení Alexejeva popírají.

Z dalších SMS poslaných Alexejevem ve čtvrtek ráno z cizího telefonu podle Davidova vyplývá, že je zadržován neznámými osobami a je na něj vyvíjen psychický nátlak.

"Nutí mě odvolat mítink proti Lužkovovi, naplánovaný na 21. září, a stáhnout všechny žaloby proti moskevské radnici související s protiprávním zákazem Gay parade v letech 2006-2010," napsal v SMS Alexejev.

Vyjádřil také obavu, že mu mohou do zavazadel, která mu byla zabavena na letišti, podstrčit narkotika.

Do střetu s moskevskou radnicí se Alexejev dostal již několikrát jako jeden z organizátorů akcí upozorňujících na porušování práv homosexuálů v Rusku, které moskevská radnice pravidelně zakazuje.

Poslední trestní oznámení gay aktivistů bylo namířeno přímo proti starostovi Lužkovovi, který je veřejně označil za "teplouše". Soud se však postavil na stranu moskevského starosty a výraz "teplouš" neuznal za urážlivý.

Gay aktivisté proto ohlásili demonstraci, která se pod heslem "Lužkov je teplouš" má konat v den narozenin moskevského starosty přímo pod okny radnice. Aktivista hnutí Solidarita Alexej Davidov však upřesnil, že organizátorem této protestní manifestace je on sám a že Alexejev s ní nemá nic společného.

Práva ruských homosexuálů jsou podle gay aktivisty Alexeje Davidova v posledních deseti letech pravidelně porušována.

"Policie pod různými záminkami provádí šťáry v gay klubech, disponuje nelegálními seznamy gayů, ani jedna akce na podporu práv homosexuální menšiny doposud nebyla státními orgány povolena," říká Nikolaj Bajev.

A jak dodává, organizacím bojujícím za práva gayů je pravidelně zamítána registrace, rozháněny jsou i kulturní akce pořádané gay komunitou a neexistuje ani žádný program prevence HIV u homosexuálů v zemi.

Související