Švýcarští prokurátoři, kteří rozplétají tunelování Mostecké uhelné, si na dnešek pozvali k výslechu bývalého předsedu vlády Miloše Zemana a několik členů jeho kabinetu. Zajímalo je, proč a za jakých okolností prodali takřka poloviční státní podíl v hnědouhellné společnosti firmě Appian Group - a to za pouhých 650 milinů korun.

O vliv v druhé největší hnědouhelné firmě v zemi přišel český stát v roce 1998, kdy ji ovládl Appian Group. Ten skoupil akcie Mostecké a vyšachoval stát, který měl jen 46 procent akcií. Tehdejší Tošovského kabinet byl přesvědčen, že za Appianem stál management Mostecké - a že společnost koupil za miliardy, jež si doly ukládaly na rekultivace - tedy budoucí nápravu krajiny po těžbě.

Čeští policisté odložili, švýcarští otevřeli

I když toto podezření vyšetřovala policie, na nic nepřišla a případ odložila - a Zemanův kabinet pak Appianu prodal i zbytek akcií které měl, a to za pouhých 650 milionů korun.

Zvrat přišel předloni v létě, kdy švýcarská strana požádala Česko o výslechy tehdejších manažerů hutí a ze žádosti vyplynulo, že je podezírá z praní špinavých peněz.

A že na švýcarských bankovních účtech úřady obstavily 700 milionů švýcarských franků (přes 12 miliard korun), které podle jejich závěrů byly vyprány řetězcem obchodů a sloužily k ovládnutí dolů.

A nyní si k osvětlení vyžádala i výslech tehdejšího Zemanova kabinetu. Švýcarští prokurátoři kladli otázky prostřednictvím českých policistů. "Vypověděl jsem přesně totéž, co jsem říkal v parlamentu, odcitoval jsem zápis ze zasedání vlády a popřál jsem vyšetřovatelům plný úspěch v jejich jednání," řekl ČTK Zeman.

"Jen" 650 milionů? To byl úspěch!

Zeman byl podle svých slov rád, že vůbec menšinový podíl prodali - a dosaženou cenu 650 milionů naopak považuje za úspěch. A upozornil na to, v orgánech Appian Group byl bývalý prezident Mezinárodního měnového fondu Jacques Degrott. "Dost pochybuji, že by to byla podvodnická společnost," dodal.

Právě při prošetřování de Grootových aktivit přitom švýcarští policisté na kauzu Mostecké uhelné a uložené miliardy přišly.

Na výslechu byl dnes i tehdejší ministru průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který byl pro privatizaci klíčovým ministrem. "Musím vás zklamat, protože jsem podepsal prohlášení, potvrzení o mlčenlivosti," řekl poté, co po více než šestihodinovém výslechu opouštěl policejní služebnu.

Grégr stejně jako Zeman za privatizací Mostecké uhelné stojí. "Vyšetřovací orgány za 11 let nic neobjevily, takže nevím, co by mělo být té privatizaci vytýkáno".