V pondělí otevřela své brány "Škola něděje, dům naděje" (Sekolah Harapan, Rumah Harapan). Aneb první malajská škola určená pro těhotné svobodné teenagerky.

Do svého prvního školního roku na speciální škole zatím nastoupilo pět dívek. Úřady malajského státu Malacca ale doufají, že již za nedlouho se k nim připojí další.

Společně tak prý chtějí překonat sociální stigma, které v převážně muslimské zemi odsuzuje těhotné neprovdané ženy, a omezit počet nechtěných odložených dětí. Jen od začátku roku bylo přitom na prazích domů, v popelnicích či na veřejných záchodcích nalezeno 70 novorozenců.

A předseda Malackého státu Seri Mohammed Ali Rustam pěti odvážným dívkám a jejich rodinám, které se i přes všeobecné pohoršení rozhodly pro studium, slibuje "ochranu a bezpečí" před zájmem novinářů i kvalitní vzdělání a lékařskou péči.

"Pokud bude někdo chtít, může požádat o skrytou identitu... Chceme pro ně vytvořit dobrou školu po čas jejich těhotenství, a poté se mohou vrátit domů," doplňuje výhody studia Mohammed Ali.

Škola se veřejnosti předvedla již v pátek. Na schůzce věnované médiím cíle školy představil sám ředitel institutu, Abdul Rahman Abdul Karim.

Podle něj nově otevřený komplex může ubytovat až 40 studentek a spravuje ho místní islamistické kolegium Malacca Islamic Religious Council.

Pětice nastávajících maminek ve věku 16 až 17 let se do školy po vstupním interview dostavila v doprovodu svých rodičů. Čtyři z nich jsou v současnosti v pátém měsíci těhotenství, ta pátá ve čtvrtém.

"Jedna studentka je Číňanka. To jen poukazuje na to, že když pomáháme mladým, kteří to opravdu potřebují, nemáme žádná omezení založená na rasové příslušnosti," cituje Mohammeda Aliho server The Malaysian Insider.

Škola prý také z tohoto důvodu přijala mezinárodní osnovy. Vyučování ale primárně bude založeno na "jejich vlastních potřebách".

Když před dvěma měsíci ministerský předseda oznámil záměr vlády otevřít zařízení pro těhotné studentky, vyvolal rozruch po celé zemi. V Malajsii, kde převažuje muslimské obyvatelstvo, je totiž předmanželský sex jednoznačně odmítán. A netýká se to jen náctiletých.

"I kdybych se měla za chvíli vdávat, mít pohlavní styk před svatbou je prostě proti islámské tradici," shrnuje postoj malajské společnosti osmadvacetiletá Mila v rozhovoru pro BBC. Podle ní zákazy často vedou k odložení dětí buď na ulici, nebo je věnují k adopci.

Proti myšlence speciální školy pro těhotné teenagerky se postavila i jedna zdejší ministryně. "Separace od ostatních dětí je poznamená na celý život," tvrdí politička.

Kořeny problému jsou prý hlavně v absenci sexuální výchovy ve školách. Její návrh je ale bezpodmínečně odmítán náboženskými skupinami v zemi jako pouhý "návod" k tomu, jak otěhotnět.

Jak ale poznamenávají hlavní muslimští představitelé, budou se prý snažit častěji schvalovat sňatky dívek mladších 16 let a tím legitimizovat jejich pohlavní život.