Francie zvýšila bezpečnostní pohotovost poté, co její tajné služby varovaly, že zemi hrozí bezprostřední nebezpečí sebevražedného pumového atentátu islámských radikálů. Uvedla to místní média a v pondělí potvrdil francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux.

"Hrozba je skutečná, naše ostražitost se posílila," řekl bez dalšího upřesnění ministr.

"Nevíme, kdy a kde dojde k atentátu, ale víme, že bude," citovala agentura AFP představitele, který si nepřál být jmenován.

Podle agentur AP a AFP informace o hrozbě přišla ve čtvrtek ze zahraničí a bylo zahájeno předběžné vyšetřování s cílem prověřit podezření, že jistá žena hodlá spáchat v Paříži sebevražedný atentát.


Policejní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že se v zemi oživily dvě dosud "spící" sítě přívrženců islámské sváté války džihádu. Stalo se tak poté, co do Francie přijelo několik muslimských radikálů, nejspíš z oblasti Pákistánu a Afghánistánu.

Bývalý francouzský premiér Dominique Villepin, který je hlavním pravicovým odpůrcem současné vlády, nicméně zveřejňování podobných informací o teroristické hrozbě kritizoval.

"Je důležité přijímat opatření, jednat," řekl. "Vytváření paniky všude v zemi ničemu neposlouží," dodal s tím, že o národní bezpečnosti by se mělo mluvit opatrně.

Také opoziční socialisté nesouhlasí se způsobem, jakým byla veřejnost o teroristické hrozbě informována. "Říkají nám, že je tu hrozba, ale kdo, co jak chce spáchat, o tom neřeknou nic," prohlásil socialistický poslanec Jean-Christophe Cambadélis.

Francie se stala terčem islámských atentátů naposledy v létě 1995, kdy si útoky vyžádaly osm mrtvých a na 200 zraněných.

Související