Jedno z nejznámějších útočišť divokých zvířat na světě, národní park Serengeti v Tanzánii, je ohrožen. Experti varují, že ho může zničit vládou již schválená stavba dvouproudové dálnice, jejíž padesátikilometrový úsek má parkem procházet.

„Může kvůli němu být zničen největší systém masové migrace zvířat na světě,“ cituje názor biologů britský list Telegraph. Dálnice podle nich přímo přeruší stezky, kterými každoročně migruje 1,3 miliardy kusů divokých zvířat, a způsobí přírodní katastrofu.

Tanzanská vláda schválila na začátku roku plán dálnice, která spojí dvě klíčová města na severozápadě země – turistický uzel Arušu nedaleko hory Kilimandžáro a Musomu na Viktoriině jezeře. Myšlenka propojit tanzanské pobřeží s Viktoriiným jezerem, Ugandou, Rwandou a Kongem se zvažuje už dvacet let.

Rána i pro turistiku

Experti vládě navrhují alternativní cestu a časopise Nature nyní zveřejnili výzvu vládě, aby přípravné práce okamžitě zastavila. Stavba má začít do roka. „Kolaps, který by dálnice přivodila, zničí poslední velký migrační systém planety – systém, který je důležitý také pro tanzanskou turistiku a živí tisíce lidí,“ píší autoři, sedmadvacet světových biologů.


Stejná pohroma už totiž postihla další velké světové přírodní parky, jako je Etosha v Namibii či Kgalagadi v Botswaně, kde kvůli oploceným silnicím ekosystém zkolaboval.

„Pro zemi, která je léta světovým lídrem v oblasti ochrany přírody, by byl kolaps ekosystému politováníhodný,“ uzavírají autoři.

Znepokojení nad plánem vyslovila také organizace OSN pro vědu a vzdělávání (UNESCO) či Londýnská zoologická společnost.

Stavba dálnice je prioritou nejen kvůli blížícím se volbám, ale také kvůli tomu, že vzrůstá zájem zahraničních firem o těžbu minerálů v zemi 

Oblast parku Serengeti, která vedle Tanzánie zasahuje i do Keni a jehož název v překladu znamená „nekonečné pláně“, je OSN počítána mezi místa světového dědictví. Pakoně, gazely, zebry i dalších asi 70 druhů savců a stovky dalších živočišných druhů sem každý rok přilákají kolem devadesáti tisíc turistů.

Související