V úterý zasedla Poslanecká sněmovna. Jednání sněmovny ovlivnila mohutná demonstrace odborářů proti chystanému snížení platů ve veřejné sféře o deset procent. Opoziční ČSSD a KSČM se nepodařilo dostat na program schůze body, při nichž by poslanci o věci debatovali. Navzdory tomu někteří z nich o platech hovořili při jiných bodech. Sněmovna v úterý v prvním čtení podpořila například omezení imunity zákonodárců a novelu, podle níž do budoucna zmizí z občanských průkazů rodinný stav, rodné číslo i trvalé bydliště.

Opozice požadavek na jednání o vládních rozpočtových škrtech dlouze zdůvodňovala. ČSSD si dokonce vzala před hlasováním o změnách programu třičtvrtěhodinovou přestávku na jednání poslaneckého klubu. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř označil vystoupení zástupců levice za zdržování. Jednání o programu trvalo asi dvě hodiny.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve dvacetiminutovém projevu mimo jiné uvedl, že vláda zachází se zaměstnanci veřejného sektoru ponižujícím a demoralizujícím způsobem a postavila je před hotovou věc. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik zase obvinil koalici z arogance, když debatu o platech nepřipustila. Tluchoř odvětil, že opozice má prostor k debatě v interpelacích.

Opozice pak využila ke kritice snížení platů novelu o krizovém řízení, podle níž vláda bude moci nasadit při živelních pohromách kromě vojáků i hasiče. "Je to hezké v situaci, kdy přijde katastrofa a potřebujeme pomoc hasičů, když vláda přitom zdecimuje hasičský záchranný sbor," prohlásil středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

Sněmovna potom naprosto hladce poslala do dalšího projednávání návrh koalice na omezení imunity. Podle ústavní novely by už nebyla doživotní, ale byla by omezena po dobu mandátu poslanců a senátorů. Zrušena by byla přestupková imunita. Stejně bez potíží poslanci podpořili budoucí redukci údajů v občanských průkazech.

Střety mezi politickými stranami potom nastaly při projednávání návrhu ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Téma bylo prakticky "evergreenem" už v minulém volebním období. Poslanec ODS Marek Šnajdr navrhl předlohu zamítnout. Sněmovna o ní už ale nehlasovala.