Padne, nebo nepadne křehká koaliční vláda Ivety Radičové? Tuto otázku si na Slovensku klade snad každý volič pravice od okamžiku, kdy se dozvěděl o podivných státních zakázkách pro firmy blízké lidem z vládních stran. Mohlo by jít znovu o podvody, kterých si Slováci za bývalých vlád užili víc než dost.

Před pár týdny se ve slovenských médiích objevily zprávy o podezřelé státní zakázce pro společnosti Hayek Consulting, jejímiž spoluvlastníky jsou státní tajemníci ministerstva hospodářství Martin Chren (Svoboda a solidarita) a resortu dopravy Ivan Švejna (Most-Híd).

Radičová: Budu se ptát

V době, kdy už Chren a Švejna zastávali vládní funkce v kabinetu Radičové, tato firma pokračovala v zakázce, kterou získala ještě před volbami od ministerstva financí, které tehdy řídil Ján Počiatok (Směr).

Zakázka za více než 1,4 milionu eur (34,5 milionu korun) spočívala ve školení vybraných zástupců samospráv o rozpočtových pravidlech měst a obcí.

Nyní ministerstvo financí vyhlásilo novou zakázku - tentokrát za 41 tisíc eur (přes milion korun) - se stejným zadáním a přidělilo ji téže společnosti.

Radičová se okamžitě vyjádřila, že to není v pořádku a bude žádat od partnerů vysvětlení.

"Budu se ptát a dám kontrakt prověřit. Podle mě jde o jednoznačný konflikt zájmů," prohlásila.

Podivných zakázek je víc

Richarda Sulíka (předsedu SaS) a Bélu Bugára (šéfa Most-Híd) rozzlobila premiérka do té míry, že Bugár prohlásil, že jde o hru "někoho v pozadí vlády". Koho tím myslel, ale neprozradil. Prý o tom nemíní s médii hovořit. "Nejsou to lobbisté, ale někdo jiný," řekl pouze. Dodal ještě, že "paní premiérka by se měla nejdříve zajímat o to, jak to bylo, a až potom se vyjadřovat."

Oba koaliční partneři pak téměř jednohlasně tvrdili, že se nic nestalo, protože oba státní tajemníci se zachovali férově. A jsou to prý slušní, nepodplatitelní lidé.

Sulík i Bugár jsou o jejich bezúhonnosti přesvědčeni údajně i proto, že Martin Chren veřejně oznámil, že všechno, co bylo v novinách a televizích ukázáno, je nepřesné a zavádějící. Kontroverzní smlouvu prý Chren zrušil měsíc před tím, než se o ní veřejnost dozvěděla. A svůj podíl ve společnosti prodal, údajně stejně jako Ivan Švejna, přestože ten zpočátku tvrdil, že o nějaké sporné zakázce nemá ani tušení.

Média, především deník SME, ale přinesly informace, že s podivnými zakázkami od státu byla firma obou vládních úředníků spojená i v jiných případech. Sporných jich je pravděpodobně víc než dost.

Firma soutěžila sama se sebou

V některých tendrech prý dokonce společnost Hayek Consulting údajně soutěžila sama se sebou. Přesněji s firmami, které s ní byly propojené.

Podle dostupných informací tak vyhrávala nejnižšími nabídkami, protože konkurenty zastupovali lidé, které firma přetahovala do své společnosti. Za poslední dva roky tak Hayek Consulting údajně získala od státu zakázky v hodnotě téměř dvou milionů eur (skoro 50 milionů korun).

Na věrohodné vysvětlení zatím Slováci ještě čekají. Opozice samozřejmě trvá na tom, aby oba státní tajemníci své posty okamžitě opustili.

Křesťanští demokraté i SDKU tvrdí, že nekompromisní řešení je na místě. Nic jiného si prý kabinet, který sliboval korektnost a slušnost, nemůže dovolit.

Související