Stávky proti důchodové reformě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho narušily ve čtvrtek provoz na železnici a na letištích v zemi, ale i výuku ve školách. Jde o druhý rozsáhlý protest proti důchodové reformě. Předchozí stávky a demonstrace se konaly 7. září.

Předpokládá se, že bude zrušeno až 50 procent letů plánovaných na pařížských letištích Orly a Roissy-Charles de Gaulle. Na dalších francouzských letištích bude zrušeno 40 procent letů.

České aerolinie zatím musely kvůli stávce ve Francii zrušit jeden let z Prahy do Paříže a zpět. Cestující musejí rovněž počítat s několikahodinovým zpožděním na letech mezi Českou republikou a Španělskem, neboť letadla létají přes francouzské území. ČTK to sdělila mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.

Na železnici předpokládá francouzská státní společnost SNCF zrušení poloviny vysokorychlostních spojů TGV, avšak mezinárodní provoz směrem do Velké Británie, Belgie, Nizozemska, Švýcarska a Německa je normální či téměř normální. Vedení dráhy odhaduje podíl stávkujících na 37 procent, odbory na téměř 50 procent. Provoz pařížského metra byl zatím narušen jen málo, zachován zůstal minimální provoz.

Ministerstvo školství dopoledne odhadovalo, že stávkuje necelých 26 procent vyučujících. Odbory tvrdí, že se na základních školách stávky účastní 55 procent učitelů a na středních 45 procent.

Odbory vs. Sarkozy

Důchodová reforma, která má kromě jiného zvýšit minimální hranici odchodu do důchodu z 60 na 62 let do roku 2018, je hlavním projektem prezidenta Nicolase Sarkozyho v druhé části jeho pětiletého mandátu. Reformu označuje za nezbytnou s ohledem na vysoký státní deficit, což podle průzkumu uznává i většina obyvatel. I odbory požadují jen pozměnění textu.

Sarkozy připustil možné úpravy, ale odmítl ustoupit ohledně pozdějšího odchodu do důchodu. Po demonstracích ze 7. září přistoupil na několik úprav a odbory doufají, že by po dnešním protestu mohl udělat další gesto, zřejmě ve prospěch tělesně postižených, žen či nezaměstnaných ve vyšším věku.

Text reformy již schválila v prvním čtení dolní komora parlamentu, Národní shromáždění, a Senát ji má začít projednávat 5. října.

Ve francouzských městech se během dne očekává na 230 demonstrací. Dosud se konala manifestace v Toulouse na jihozápadě země. Největší se uskuteční tradičně v Paříži. Na předešlých protestech se podle policie shromáždilo celkem přes jeden milion lidí, podle odborů 2,7 milionu. Odbory doufají, že dnes vyjde do ulic ještě více lidí.

Související