V americkém státě Virginie byla po takřka sto letech znovu popravena žena. K nejvyššímu trestu odsoudil jednačtyřicetiletou Teresu Lewisovou soud za to, že zosnovala vraždu manžela a nevlastního syna kvůli vyplacení životní pojistky ve výši 250.000 dolarů (více než 4,6 milionu korun). V rámci USA byla žena popravena naposledy v roce 2005.

Žena byla shledána vinnou, že si pro vraždu manžela a nevlastního syna v roce 2002 najala dva komplice ve věku 19 a 22 let. Měla je potkat v supermarketu. Jeden se stal jejím milencem. Svou tehdy šestnáctiletou nevlastní dceru podporovala, aby s mladším z nich udržovala poměr.

IQ 72

Lewisová doznala, že v noci nechala otevřené dveře karavanu, ve kterém tehdy s rodinou žila. Komplicové pak vnikli dovnitř a oba spící muže zastřelili. Střelci byli odsouzeni na doživotí. Jeden z nich před čtyřmi lety spáchal sebevraždu. Lewisová dostala trest smrti.

Vynesený rozsudek byl podle některých sporný, protože žena měla inteligenční kvocient 72 bodů a pohybovala se tak na hranici debility. Americká justice v případě odsouzených s IQ pod 70 popravy zakazuje. Právní zástupce Lewisové se domníval, že její duševní stav byl překážkou pro výkon trestu smrti.

Devítičlenný Nejvyšší soud Virginie zamítl odvolání ženina obhájce, dvě ze tří soudkyň ovšem hlasovaly proti vykonání rozsudku.

"Chce žít, ale je sama se sebou v míru, říká, že ať se stane cokoli, bude tím, kdo zvítězí," řekl před popravou její obhájce James Rocap.

Lewisová strávila poslední hodiny s knězem a členy rodiny. Před popravou si objednala kuřecí prsa na hrášku a dva kousky dortu. Poté byla se slzami v očích převezena do popravčí komory.

Těsně před popravou se zeptala, zda je přítomna její dcera zavražděného manžela. Ta popravu sledovala za neprůhledným sklem.

"Chci, aby Kathy věděla, že ji mám moc ráda a je mi to líto," zněla poslední slova Lewisové.