Důchodová reforma ve Francii

Změna věkové hranice odchodu do penze je hlavním projektem Nicolase Sarkozyho ve druhé části jeho pětiletého mandátu.

Reformu označuje za nezbytnou s ohledem na vysoký státní deficit, což podle průzkumu uznává i většina obyvatel. Také odbory požadují jen pozměnění textu. Sarkozy připustil možné úpravy, ale odmítl ustoupit ohledně pozdějšího odchodu do důchodu.

Text reformy již schválila v prvním čtení dolní komora parlamentu, Národní shromáždění. Senát ji má začít projednávat 5. října.

Francouzský premiér François Fillon v pátek oznámil, že vláda odborům neustoupí. I nadále tak počítá s penzijní reformou.

"Ne, s prezidentem návrh reformy nestáhneme, protože je nezbytný a rozumný," prohlásil Fillon před médii. Vysvětlil také, že pokud by se tak nestalo, celý systém by se zhroutil.

Plán na zvýšení věkové hranice při odchodu do důchodu ze stávajících 60 let na 62. rok vyvolal řadu negativních ohlasů. Odboráři již před dvěma týdny zmobilizovali občany po celé Francii. Tehdy se do protestů zapojilo něco okolo 2,7 milionu lidí.

Ve čtvrtek ale vyšly do ulic podle odhadu téměř tři miliony. Policie ale stejně jako na předešlé akci, mluví o maximálně milionu lidí.

Protesty proti politice Nicolase Sarkozyho narušily provoz na železnici i na letištích, lety do francouzské metropole zrušily i ČSA. Demonstrace ale přerušily i výuku ve školách.

I přes nepříjemnosti ale vláda zdůrazňuje, že protesty nikdo nic nezíská.

"Neustoupíme, pokud jde o odchod do důchodu, protože kdybychom tak učinili, zhroutil by se náš důchodový systém pod vahou deficitů," řekl šéf vlády. A zdůraznil, že "reformu dovedou až do konce".

Stávky budou pokračovat

Další protestní akce francouzských odborů je naplánována na sobotu 2. října. O deset dní později by se měly konat ale znovu i stávky.

Po demonstracích ze 7. září Sarkozy nekonec přistoupil na několik menších úprav návrhu. Odbory tak doufaly, že by po čtvrtečním protestu mohl udělat další gesto, třeba ve prospěch tělesně postižených, žen či nezaměstnaných ve vyšším věku. Nic takového se ale nestalo.

Související