Smutně se jeví výsledky srbského pátrání po nejhledanějším válečném zločinci Ratku Mladićovi. Hlavní žalobce ICTY Serge Brammertzovi nedávno zopakoval, že není spokojený se spoluprací srbských orgánů při hledání zločince.

Poslední snaha o nalezení válečného generála ale byla přímo tragikomická. Belgická policie totiž chytla malíře, který se spíše podobá Karadžićovi, než Mladićovi.

Freddyho Degreefa z Vlámska našla policie v malém hotelu v městečku Brusten asi 40 kilometrů od Bruselu. Policii při pátrání pomohl taxikář, podle něhož chyceného muže vídávali ve městě, ale žádné podoby mezi ním a Ratkem Mladićem si nevšimli. Znají ho spíše z místních nevěstinců.

Umělec říká, že ho někdo asi přihlásil kvůli zahraniční poznávácí značce na autě, patřícího jeho balkánské manželce. Policie ale rychle rozpoznala omyl, zvláště když slyšela jeho místní přízvuk.

"Nevěděl jsem, že mě chytli kvůli Mladićovi. Nevěděl jsem, jaký byl důvod. Řekli mi, že je to kontrola a že mě musí s někým porovnat. Myslel jsem si, že je to normální," uvedl falešný Mladić.

Srbský deník Politika se za umělcem vydal a píše, že městečko, kde byl nalezen, je malé a lemují ho jednopatrové domky. Podél cesty jsou bordely s prostitutkami ve výlohách. V hotelu na jedné z křižovatek v Ulici lásky hned vedle bordelu byl ubytován Degreef.

"Všichni jsme se tomu pěkně zasmáli. Známe Freddyho, víme, že to není Mladić," poznamenal majitel hotelu.

Podobám se spíš Karadžićovi

"Já a Mladić – představte si to! Chápal bych, kdyby mě srovnávali s Radovanem Karadžićem, tomu bych rozuměl. Já ani nevím, jak Mladić dnes vypadá, a myslím, že oni také ne," řekl šestasedmdesátiletý umělec.

Podezřelého policie nejdříve sledovala a kontrovala i jeho auto. Degreef uvedl, že má dům blízko Zadaru a že tam často stráví pár měsíců. V Chorvatsku už mu lidé prý říkáváli, že je podoben Karadžićovi.

Mladić se skrývá před spravedlností již 15 let. Jeho chycení je jedním z požadovaných bodů, které má Srbsko splnit pro svůj vstup do Evropské unie.

Související