Dobré znamení pro nadcházející parlamentní volby v Barmě prý představuje vzácný bílý slon, kterého se podařilo chytit tento týden. Podle agentury AP to píší místní provládní média na svých titulních stranách. Volby budou v Barmě v listopadu po 20 letech neomezené vlády vojenské junty.

Vzácné zvíře podle tisku znamená příslib, že zemi čeká mír, bude uchráněna od všech nebezpečí a lid zažije pod nově zvolenou vládou prosperitu. Bílí sloni se údajně objevují jen na místech, kde je uctíván buddhismus a kde vláda panuje spravedlivě.

Tyto hlasy mohou mít podle agentury AP pravdu alespoň do té míry, že skutečně zapůsobí na voliče. Občané Barmy jsou totiž považováni za mimořádně pověrčivé.

Bílý slon byl chycen ve čtvrtek na severozápadě státu. Je vysoký 216 centimetrů a podle odhadů odborníků je starý asi 18 let. Za posledních deset let je to teprve pátý bílý slon chycený v Barmě.

Tři z nich jsou nyní chováni ve městě Rangún ve speciálním parku s pavilóny a uměle vytvořenými vodopády. Další, 38letá slonice lapená v červnu, žije v ohradě u pagody Uppatasanti, která je kopií známé zlaté pagody Šwedagon v bývalé metropoli Rangúnu.

Bílí sloni, ve skutečnosti albíni, jsou po staletí uctíváni v Barmě, Thajsku, Laosu i dalších asijských státech. Běžně je chovali vládci a byli považováni za symbol královské moci a prosperity.

Pevnější pozice junty

Parlamentní volby v Barmě jsou plánovány na 7. listopadu. Prodemokratické strany prohlašují, že vzhledem k omezením vyhlášeným vojenskou vládou je v podstatě jasné, že junta v hlasování zvítězí.

K vypsání voleb ji přiměl mezinárodní tlak a podle západních analytiků si jimi barmští vládci chtějí upevnit svou právní pozici.

Poslední volby v Barmě vyhrála v roce 1990 opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) vězněné disidentky Do Aun Schan Su Ťij, junta jí ale odmítla předat moc. Letošního hlasování se tato nejvýznamnější opoziční strana nezúčastní.