Šedesát pasažéřů letu Delta Airlines 4951 z Atlanty do New Yorku v sobotu v noci zaskočilo chvíli před přistáním pilotovo hlášení: "Pořádně si utáhněte bezpečnostní pásy, čeká nás tvrdé přistání."

Pilot se totiž marně pokoušel vysunout pravý podvozek a rozhodl se, že přistane pouze na dvou kolech - předním a pod levým křídlem. S dvanácti tisíci litry leteckého benzínu v nádržích bylo zřejmě, že půjde o víc než riskatní operaci.

Když pilot zjistil závadu, kontaktoval řídící věž na letišti JFK v New Yorku. Přistát tu sice původně neměl, ale věděl, že na tomto letišti mají v širokém okolí nejdelší dráhu. "Pravý podvozek se zasekl, dva zbývající jsou dole, zkusím s tím u vás přistát," oznámil.

Letadlo nad letištěm několikrát zakroužilo, klesalo a zase nabíralo výšku. To ještě cestující nic netušili, někteří měli pocit, že snad pilot nemůže najít správné letiště.

Když jim pak pilot oznámil, co je čeká a nasměroval stroj na přistání, světla v letadle zhasla a jedna z letušek stále dokola důrazným hlasem opakovala: "Skloňte hlavy, nechte je dole!"

Pilot se po kontaktu se zemí snažil udržet stroj co nejdéle ve vodorovné poloze. Jakmile se letadlo naklonilo na pravé křídlo, spatřili cestující na pravé straně gejzíry jisker. Riziko požáru bylo v té chvíli obrovské. Letadlo však zpomalovalo a nakonec bez problémů zastavilo.

Lomoz na okamžik vystřídalo ticho, které vzápětí přerušil bouřlivý potlesk cestujících. Nikdo nebyl zraněn, všichni cestující a čtyři členové posádky mohli v klidu vystoupit.

Jeden z cestujících vteřiny během přistání natočil. Je přitom slyšet hlas letušky, která stále dokola důrazně opakuje: Heads down! Stay down!


Související