Zpravodajské služby překazily plány ozbrojenců zaútočit na některá evropská města. Informaci v úterý přinesla televizní stanice Sky News, podle níž ozbrojenci se základnami v Pákistánu plánovali paralelní útoky v Londýně a ve městech ve Francii a Německu. Podle agentury Reuters se britské zpravodajské služby ke zprávě odmítly vyjádřit.

Stanice s odvoláním na nejmenované zpravodajské zdroje dál sdělila, že útoky se měly podobat koordinovaným atentátům, které v roce 2008 provedli pákistánští ozbrojenci na několika místech v indické Bombaji. Zahynulo tehdy více než 160 lidí.

Sky rovněž uvedla, že nedávné zvýšení počtu útoků bezpilotních letadel proti ozbrojencům v Pákistánu souviselo s úsilím západních mocností překazit plán, který byl "v pokročilé, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby".

Američtí činitelé se podle Reuters ke konkrétním plánům útoků v Evropě nebo jinde ve světě odmítli vyjádřit. Připustili však, že nedávné raketové údery v Pákistánu měly narušit sítě, které útoky plánovaly.

"Nemělo by nikoho překvapit, že spojitosti mezi plány a těmi, kteří je připravují, vedou k ráznému americkému jednání," řekl Reuters americký činitel.

Sky podle francouzské agentury AFP tvrdí, že plány útoků byly odhaleny na základě spolupráce zpravodajských služeb Británie, Francie, Německa a USA.

Dva zdroje AFP napojené na zpravodajce však uvedly, že s plánem útoků nejsou obeznámeny.


Pařížská policie vpodvečer evakuovala Eiffelovu věž kvůli hrozbě pumovým útokem, která se nakonec ukázala být falešná. Dominanta francouzské metropole zažila podobný poplach naposledy před 14 dny. Francouzská tajná služba v těchto dnech varovala před bezprostředně hrozícím atentátem.

 

Podle policie někdo kolem 18:40 SELČ volal z telefonní budky, že v stavbě je podezřelý balík. Na místo dorazily speciální oddíly a policie uzavřela přístup k věži v okruhu 200 metrů. V památce bylo v době zahájení evakuace asi 2000 lidí. Nic se ale na místě nenašlo.

Před dvěma týdny byla kromě Eiffelovy věže vyklizena i železniční stanice Saint-Michel v centru metropole. V obou případech výbuchem pohrozil rovněž anonymní telefonát, policie ale na žádném místě nebezpečné látky také nenalezla. Falešný pumový poplach v pondělí na půl hodiny ochromil také provoz na pařížském nádraží Saint-Lazare.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux minulý týden řekl, že existuje "bezprostřední nebezpečí atentátu".

Související