Sao Paulo - Letošní brazilská volební kampaň je tak trochu zvláštní, žádný z kandidátů se neodváží kritizovat dosluhujícího prezidenta. Luiz Inácio Lula da Silva je v Brazílii prostě nedotknutelnou ikonou.

V oblibě ho má přes osmdesát procent Brazilců a jím podporovaná kandidátka je hlavní favoritkou voleb.

"Lidé si začali vážit vzdělání a už se jen nemodlí za výhru v loterii, syna fotbalovou hvězdu či dceru modelku," vypočítává změny, které populární prezident vnesl do brazilské společnosti, IT specialistka Lisania Bentová. I ona sama těžila z Lulových reforem. "Pozitivní diskriminací a kvótami mi umožnil vystudovat univerzitu," pochvaluje si.

Porazil Obamu

Právě sociální programy jako Elektřina pro všechny, Hlad nula nebo Rodinný přídavek přinesly Lulovi největší popularitu.

"Vylepšil ekonomiku, nebyla tu krize a hlavně vytvořil pracovní místa. Méně se krade a je bezpečněji," přidává se ke chvále uklízečka Janaina Mota.

Brazilci si ale váží i toho, že během osmi let Lulovy vlády si Brazílie vylepšila jméno ve světě. "Porazil Obamu v souboji o olympiádu," připomíná Daniel Santos.

Nejvyšší daně na světě

Přes jméno a respekt, který si získal doma a ve světě, se ale ozývají i kritické hlasy. "Je to tyran a diktátor, lidé původem ze Sao Paula ho nenávidí. Vládl v době světového růstu, zemi přebral zreformovanou a stabilní po prezidentovi Cardosovi a jeho odkaz naštěstí nezničil!" vychrlil učitel angličtiny Fancisco Sousa.

"Nemohl nevědět, že jeho syn a ministři brali úplatky. Měl by vytvářet více pracovních míst v chudých regionech, kde se lidé naučili záviset na státu a nepracovat," doplňuje Lisania a poukazuje také na nejvyšší daně na světě.

Ekolog Marcelo Haddad dodává, že odstupující hlava státu se zaměřila jen na "ekonomický růst za každou cenu". A není tak náhodou, že třetí nejsilnější kandidátkou v prezidentských volbách je Marina Silva, která odstoupila z pozice ministryně pro ekologii v Lulově vládě.

Stalinistka, co nevěří v Boha

Hlavní favoritkou nedělního hlasování je ale Dilma Rouseffová, Lulou zvolená nástupkyně. A kdo je ta neznámá žena, která se může stát jednou z nejmocnějších žen planety?

Nikdo o ní neříká nic pozitivního, lidé jen většinou zadoufají, že "snad bude jen loutkou Luly či Strany pracujících".

Dilma Rouseffová, Brazílie, prezidentské volby, Lula da Silva "Nemá charisma ani dostatek zkušeností, ale když Lula tvrdí, že bude pokračovat v jeho politice, budu ji volit," říká Daniel.

Ne všichni však k věci přistupují stejným způsobem. "Je to démon, stalinistka, byla levicovou extremistkou, povede zemi Chávezovým autoritativním stylem," rozohňuje se radikálnější Francisco. Lisania se zase bojí, že nová prezidentka by do vlády vzala lidi s korupční minulostí a ještě dále zvyšovala daně. "A nevěří v Boha," uzavírá Janaina.

Nemálo lidí věří, že předvolební průzkumy, indikující těsné vítězství Dilmy v prvním kole, jsou manipulací. Není tedy ještě ani tak jasno o nástupci "dokonalého" Luly, ani o tom, zda bude Dilma démonem či loutkou.

Související