O další rozruch se postaral italský premiér Silvio Berlusconi kvůli své zálibě vykládat vtipy. Poté, co v pátek italský deník Repubblica na webu zveřejnil videonahrávku s premiérem žertujícím na účet Židů, se na premiéra snesla kritika kvůli údajnému antisemitismu a hanobení náboženství a žen. Napsaly to agentury AFP a ANSA.

Vtípek o židovské rodině a penězích, která si nechala platit od skrývajícího se nájemníka i po konci 2. světové války, vykládal premiér v úterý kolem půlnoci před svou římskou rezidencí skupině mladých příznivců. Podotkl přitom, že "každý den sebere nějaký příběh a nějakou dívku".

Předtím se podle AFP pustil do italské justice, když řekl, že by bylo třeba provést parlamentní vyšetřování kvůli možnému zločinnému spolčení mezi "soudci levice, kteří se pokouší zvrátit výsledky voleb" z roku 2008, jež Berlusconiho vynesly k moci.

Berlusconi, který je souzen u milánského soudu kvůli údajnému uplácení svědka a daňovým únikům, pak "levicové soudcovské stavy" obvinil z toho, že se pokouší očernit ho před veřejností, aby ho donutily podat demisi. "Mám proti sobě levici, střed, velké noviny, soudce...," poznamenal podle AFP.

Kvůli těmto výrokům však premiéra kritizovala opozice, předák komunistů Pino Sgobio ho připodobnil k doktoru Jekyllovi a panu Hydeovi, jedinému člověku s dvěma různými tvářemi, neboť před středečním projevem v italském parlamentu, který Berlusconiho vládě vyslovil důvěru, prý v soukromí odhalil skutečnou povahu. Vtip o Židech jako "nejhorší případ antisemitského stereotypu" odsoudil předseda benátské židovské obce Amos Luzzatto.

Berlusconi na svou obhajobu podle ANSA uvedl, že zopakoval vtip kolující mezi poslanci. Z věci se prý udělalo něco většího, než ve skutečnosti je. Za své výroky se omluvil.

Související