Někdejší bojovník proti komunistickému režimu Josef Mašín občas povzbuzuje příslušníky amerických zvláštních sil před nasazením v Iráku i jinde. Mašín to řekl v neděli v New Yorku na setkání s krajany. Dodal, že promlouvat k vojákům ho zvou na základnu Fort Bragg, jež se nachází v Severní Karolíně.

Člen kontroverzní odbojové skupiny, kterou v 50. letech vedl se svým bratrem Ctiradem, tam sám kdysi jako příslušník zvláštních jednotek sloužil.

Mašín americkým vojákům, kteří ukončili výcvik, vypráví o jednotlivých akcích skupiny. "Těm klukům se to moc líbí," řekl zhruba 50 zájemcům, kteří si jej přišli poslechnout do krajanské budovy Bohemian Hall v Queensu. Krátce předtím po dotazu z publika popsal, jak při jedné z akcí odbojové skupiny neozbrojený přemohl pokladníka Josefa Rošického, který na něj mířil pistolí a říkal, že bude střílet.

"Já jsem šel k němu, usmíval jsem se a když jsem byl tak dva metry od něj, tak jsem po něm skočil a tím hmatem, který jsme se naučili, jsme mu vyrazil ruku nahoru, nastavil jsme mu nohu a otočil jsem mu ruku, ve které neustále držel svou pistoli, na jeho záda. On stále držel tu pistoli, on upadl na zem, já jsem padl na něj, on stále držel prst na spoušti, já jsem dal prst na tu spoušť přes jeho prst, dvakrát jsem zmáčknul a Rošický byl pryč," uvedl Mašín.


Odmítl přitom názory, že Rošický byl nevinnou obětí, která se na místě ocitla náhodou. Podle Mašína šlo o člena komunistické strany a Lidových milicí. Zbraň prý tehdy ani nikdo jiný vlastnit nemohl. "Komunisté vyhlásili boj a my jsme ten boj přijali," řekl Mašín na adresu jejich skupiny, která dodnes v Česku dělí společnost. Zatímco jedni bratry a jejich spolubojovníky považují za hrdiny, podle druhých šlo o vrahy.

Z debat, které se kolem skupiny vedou, bývá Mašínovi zle

V sále v Bohemian Hall ve čtvrti Astoria ale osmasedmdesátiletý energický muž ostrých rysů a postojů - v jednu chvíli řekl, že nemá problém s výběrem zbraní, zda jde o pistoli, atomovou bombu anebo zda má protivníka uškrtit - měl zjevnou podporu přítomných. Jeho vystoupení přerušoval potlesk a otázky, které mu přítomní kladli nezřídka doprovázely projevy úcty a uznání. Nabyly i oficiální podoby, když Mašínovi člen české horní komory Tomáš Grulich (ODS) předal pamětní list Senátu. Oceněný mu poděkoval, poznamenal nicméně, že jejich skupina nikdy nevyvíjela činnost kvůli poctám.

Mašín se během debaty svěřil, že mu někdy z debat, které se o ní vedou a které znovu zesílily po nedávném úmrtí jednoho ze členů skupiny Milana Paumera, je špatně. Zvláště jej prý mrzí, když činnost skupiny odsuzují lidé, kteří 50. léta nezažili. Podle něj lidé v Česku málo znají historii své země a až ji lépe poznají, pochopí i motivy, jež jej a jeho spolubojovníky vedly k odboji proti komunistickému režimu, jenž obyvatelům Československa "vyhlásil občanskou válku".

Při ozbrojeném boji skupiny bratří Mašínů zemřelo několik lidí. Její členové se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s Německou demokratickou republikou a v řadě incidentů zastřelili několik příslušníků policie. Ještě předtím při akcích skupiny v tehdejším Československu zabili Rošického a členy Sboru národní bezpečnosti Oldřicha Kašíka a Jaroslava Honzátka. Druhého podřezal Ctirad Mašín, když byl muž v bezvědomí po omámení chloroformem.


Skupina měla šest členů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a popraveni. Ctiradovi Mašínovi, Josefu Mašínovi a Paumerovi se podařilo probít do západního Německa. Paumer se po roce 1989 vrátil do vlasti. Bratři Mašínové ale návrat odmítají.

Tři neúspěšné pokusy StB o únos

Jak připomněl Josef v neděli v New Yorku, vadí jim "kontinuita současných českých zákonů s komunistickými" a existence komunistické strany. Mašín se nicméně do Československa mohl vrátit nedobrovolně. Podle něj se jej po útěku z komunisty ovládané země třikrát pokusila unést česká Státní bezpečnost a jednou východoněmecká tajná služba. Žádný pokus ale nebyl úspěšný.

Mašínovým vystoupením v Bohemian Hall, jejíž součástí je populární zahradní restaurace, která je největší v New Yorku, vyvrcholily oslavy 100. výročí jejího založení. Její součástí byl koncert Marty Kubišové, ale i semináře a diskuse, jichž se zúčastnili zástupci krajanských komunit z celého světa či i historikové. Na posezení s krajany byl pozván i Ctirad Mašín, kvůli nemoci, kterou jeho bratr označil za pozůstatky věznění v Jáchymově, ale nemohl dorazit.

Související