Autor hrozby bombových atentátů na turistické cíle v Paříži z minulého týdne je zadržen. Odhalenou akci stále prošetřují policisté.

Třiapadesátiletý muž byl zatčen v Meudonu na okraji Paříže. Zdroj blízký vyšetřování agentuře AFP sdělil, že profil zadrženého "umožňuje vyloučit teroristickou stopu".

"Je jasné, že nemáme co dělat s teroristou," řekl bez dalšího upřesnění tento zdroj.

V Paříži bylo za poslední měsíc vyhlášeno devět pumových poplachů, což je trojnásobek obvyklého stavu. Mimo jiné musely být vyklizeny Eiffelova věž a nádraží Saint-Lazare. Žádné nálože se nenašly. Za falešný pumový poplach přitom ve Francii hrozí až dva roky vězení a pokuta 30 tisíc eur (750 tisíc korun).

Muž byl zadržen v době, kdy ovzduší ve Francii i v dalších evropských zemích poznamenávají výzvy ke zvýšené bdělosti kvůli možnému velkému teroristickému atentátu. USA v neděli na toto riziko oficiálně upozornily své občany cestující do Evropy. V pondělí se k nim přidalo také Japonsko.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí řekl, že americká doporučení jsou v linii s těmi, která vydává na svém území i Francie a jimž odpovídá i platný červený stupeň, druhý nejvyšší, protiteroristické pohotovosti.

Francouzský státní tajemník pro turismus Hervé Novelli dnes řekl, že k "přehnanému poplachu" není důvod. "Samozřejmě je potřeba být bdělý, ale bez přehnaného plašení, protože už roky žijeme pod teroristickou hrozbou," řekl. Podle něho také zatím nic nenaznačuje, že by se příliv turistů do Francie ztenčil. Podobně se k teroristické hrozbě vyslovil už v neděli ministr vnitra Brice Hortefeux.

Související